Najpopularniejsza trasa lotnicza na świecie 2021 roku. Tłumy ciągną na rajską wyspę

Trasa z Seulu na "Hawaje Korei Południowej" była najpopularniejszą trasą lotniczą na świecie w 2021 roku. Tak wynika z raportu Cirium. Znakomita większość w pierwszej dwudziestce to trasy w Azji.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Cirium opublikował obszerny raport dotyczący najczęściej przemierzanych dróg powietrznych w ubiegłym roku. W ten sposób powstała lista 20 najbardziej uczęszczanych lotniczych tras na świecie w 2021 r. Ranking otwiera destynacja do Czedżu z Seulu w Korei Południowej. W ubiegłym roku wykonano na tej trasie 71 388 lotów. Wyspa określana jest "Hawajami Korei Południowej", dla wielu Koreańczyków jest magicznym, rajskim miejscem. Poza tym łatwo się na nią dostać (lot trwa często mniej niż 50 minut). Wysokie miejsce w rankingu wynika również z faktu, że na wyspę można dotrzeć tylko samolotem. W ubiegłym roku na tej trasie latało dziewięć różnych linii lotniczych. Prawie połowa lotów była obsługiwana przez Asianę i Korean Air.

Wyspa Czedżu w 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Ze względu na izolację wyspy przez wieki, ludność Czedżu rozwinęła swoją odrębną od koreańskiej kulturę i stworzyła ponad tysiąc lokalnych legend. Na wyspie kultywowana jest tradycja kobiet morza — haenyeo. To właśnie one zajmują się nurkowaniem i poławianiem owoców morza takich jak ośmiornice, ślimaki, małże czy jeżowce.

Najbardziej oblegane trasy lotnicze w 2021 rokuNajbardziej oblegane trasy lotnicze w 2021 roku cirium.com

Azja w większości

W dwudziestce najbardziej popularnych tras aż trzynaście dotyczy Azji, są to krajowe połączenia w Chinach. Trzy znalazły się w Ameryce Łacińskiej, a dwa w USA. Na czternastym miejscu (i pierwszym dotyczącym Stanów Zjednoczonych) uplasowało się połączenie z Los Angeles do San Francisco, oddalone od siebie o około 543 km. Z danych Departamentu Transportu USA wynika, że z Los Angeles do San Francisco w trzecim kwartale 2021 r. (lipiec-wrzesień) poleciało 484 051 pasażerów. To wzrost o 38 proc. w porównaniu do 2019 roku. Popularnością cieszy się również trasa z Las Vegas do Los Angeles, które zastąpiło połączenie z Nowego Jorku LaGuardia do Chicago O'Hare.

Źródło: Simple Flying / Cirium 

Więcej o: