Najlepsze kraje do podróżowania i pracy zdalnej w 2022 roku. Czy jest wśród nich Polska?

Coraz więcej osób korzysta z elastycznego środowiska pracy i przymierza się do spróbowania tzw. workation, czyli wyjazdu wypoczynkowego połączonego z pracą zdalną. Z rankingu przygotowanego przez firmę Kayak, wynika, że najlepsze warunki znajdziemy w Portugalii. Polska zajęła 34. miejsce na świecie i 18. w Europie wśród 111 uwzględnionych krajów.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Firma Kayak przeanalizowała 111 krajów i oceniła każdy z nich pod kątem 22 czynników w sześciu kategoriach: koszty podróży i dostępność lotów, lokalne ceny, zdrowie i bezpieczeństwo, możliwości pracy zdalnej, życie społeczne i pogoda. Pozwoliło to wyłonić kraje, w których łatwo jest pracować zdalnie, a jednocześnie można dobrze bawić się po godzinach.

Polska znalazła się na 34. pozycji w globalnym rankingu i zajęła 11. miejsce wśród krajów europejskich. W globalnym wymiarze wyprzedziła między innymi tak popularne kraje, jak Belgia, Dania czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Do mocnych stron Polski można zaliczyć między innymi wysoką prędkość internetu, przystępne ceny zakwaterowania i wynajmu samochodów oraz stosunkowo niskie koszty życia.

TOP 10

10 krajów najlepiej nadających się do produktywnej pracy zdalnej i ekscytujących podróżniczych przygód według rankingu Kayak:

1. Portugalia

2. Hiszpania

3. Rumunia

4. Mauritius

5. Japonia

6. Malta

7. Kostaryka

8. Panama

9. Czechy

10. Niemcy

Portugalia została uznana za najlepszy kraj do pracy zdalnej na świecie, zdobywając wysokie noty we wszystkich kategoriach, w tym za wspaniałą pogodę, dużą liczbę miejsc, w których można się pobawić, niski poziom przestępczości i stosunkowo niskie koszty życia. Kraj ten oferuje również wizy dla cyfrowych nomadów, a do tego wielu miejscowych dobrze posługuje się językiem angielskim, na czym często zależy ekspatom. Drugie miejsce zajęła Hiszpania. Na jej wysoką pozycję wpłynęły między innymi duża liczba restauracji i kawiarni na mieszkańca oraz szybki internet, duża liczba przestrzeni coworkingowych i wizy dla freelancerów. Kraj oferuje również doskonałe życie nocne i jest bardzo przyjazny dla społeczności LGBTQ+. Na trzecim miejscu uplasowała się Rumunia, przede wszystkim dzięki bardzo atrakcyjnym cenom długoterminowego wynajmu apartamentów i lokalnego jedzenia.

Źródło: Kayak

Więcej o: