Wyciągi krzesełkowe w Polsce - najciekawsze i najdłuższe. Które z nich warto wybrać?

Wyciągi krzesełkowe a właściwie koleje krzesełkowe pozwalają na szybki wjazd osób uprawiających sporty zimowe, czy też zwykłych turystów na wyżej położone tereny. Wiele wyciągów krzesełkowych w Polsce - oprócz swojej praktycznej funkcji transportowej zapewnia przy okazji możliwość napawania się pięknymi widokami podczas wjazdu i zjazdu.

Gdzie znajdują się wyciągi krzesełkowe w Polsce? Sprawdźmy 

Gdzie znajdują się najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Polsce? Z racji swojego przeznaczenia wyciągi krzesełkowe w Polsce spotkamy przede wszystkim na obszarach wyżej położonych, górzystych terenach i wzniesieniach. Będzie ich więc sporo w województwie małopolskim, znajdują się też w województwie śląskim czy świętokrzyskim. Należą one w większości do ośrodków narciarskich.

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Polsce

Do najciekawszych wyciągów krzesełkowych w Polsce zalicza się kolej krzesełkowa ''Średnia Krokiew'', która jest najkrótszą koleją krzesełkową w kraju - długość 217 metrów. Warta uwagi będzie również znana ze światowych konkursów narciarskich kolej ''Wielka Krokiew'' (długość 356,8 m), która wwozi zawodników oraz turystów na sam szczyt skoczni. Bez względu na to, czy na szczyt skoczni wejdziemy czy wjedziemy wyciągiem, to nagrodą będzie rozciągający się ze znajdującej się na szczycie platformy widokowej górski krajobraz Zakopanem.  

Kompleks Średnich Skoczni im. Bronisława Czecha z lewej oraz Wielka Krokiew z prawej w ZakopanemKompleks Średnich Skoczni im. Bronisława Czecha z lewej oraz Wielka Krokiew z prawej w Zakopanem Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Polsce - lista

Lista najciekawszych wyciągów krzesełkowych w Polsce nie może obejść się bez kolei ze Szczawnicy na Palenicę (Pieniny). Czteroosobowy wyciąg krzesełkowy o długości trasy 786 metrów poprowadzono środkiem północnego stoku Palenicy. Po wjechaniu na szczyt Palenicy będziemy podziwiać widok na Beskid Sądecki oraz Pieniny, zaś spragnieni pieszych wędrówek mogą udać się szlakiem turystycznym na Wysoką (najwyższy szczyt Pienin). Kolejnym ciekawym wyciągiem krzesełkowym jest funkcjonująca w ramach Stacji Narciarskiej Koninki kolej krzesełkowa biegnąca z Koninek na Tobołów w Gorcach (woj. małopolskie). Długa na 1155 metrów trasa kolejki przebiega przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników niezniszczonej przez cywilizację natury.

Szczawnica - wyciąg krzesełkowySzczawnica - wyciąg krzesełkowy Artur Bociarski / shutterstock

Ranking - najciekawsze wyciągi krzesełkowe w Polsce

Ranking najciekawszych wyciągów krzesełkowych w Polsce nie może pominąć wyciągu krzesełkowego z Karpacza na Kopę (Karkonosze). Trasa z czteroosobowymi krzesełkami (dostępne są również gondole dla niepełnosprawnych) przebiega przez Karkonoski Park Narodowy, co stanowi nie lada atrakcję. Po dotarciu na górną stację jesteśmy jedynie 2,5 kilometra od najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki.

Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce. Czy w Polsce jest szansa na długie zjazdy?

Najdłuższe wyciągi krzesełkowe w Polsce

Najdłuższym wyciągiem krzesełkowym w Polsce jest należąca do Stacji Narciarskiej ''Dwie Doliny'' Muszyna - Wierchomla czteroosobowa kolej łącząca systemem wyciągów dwie miejscowości - Muszynę oraz Wierchomlę (woj. małopolskie). Długi na 1600 metrów wyciąg pokonuje całą trasę w 12 minut. Na amatorów białego szaleństwa czeka aż 11 km tras narciarskich - zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych sportowców, snowpark, oraz najdłuższa w Polsce niemal 3-kilometrowa oświetlona trasa zjazdowa. Jednym z najdłuższych wyciągów krzesełkowych w Polsce jest kolejka na Górę Chełm, która prowadzi z Zarabia na szczyt Góry Chełm. Trasa kolejki przebiega nad terenem Rezerwatu Bluszczu, zaś po dotarciu na szczyt góry możemy podziwiać panoramę Myślenic. Co istotne, wyciąg umożliwia przewożenie rowerów, a specjalne poszerzone siedziska ułatwiają wjazd rodzicom z dzieckiem do lat 7. W zestawieniu najdłuższych wyciągów krzesełkowych w Polsce nie można pominąć dwuosobowego wyciągu krzesełkowego którym wjedziemy na Halę Jaworzyna i na szczyt Skrzycznego. Jest to jednocześnie najdłuższy wyciąg krzesełkowy w województwie śląskim.

WierchomlaWierchomla fot. Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com

Wyciągi krzesełkowe w Polsce z najpiękniejszymi widokami

Wyciągi krzesełkowe umożliwią nam dotarcie do wybranego miejsca, a często dodatkowo w trakcie kilkunastominutowego przejazdu możemy delektować się przepięknymi widokami. Oto wyciągi krzesełkowe w Polsce z najpiękniejszymi widokami:

  • kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch - z Kościeliska na szczyt Butorowego Wierchu w Paśmie Gubałowskim. Widok na niemal całe Tatry.
  • kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch w Tatrach. Wyciąg w całości przebiega przez obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego.
  • kolej krzesełkowa na Szrenicę - ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę (Karkonosze).

Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie na świecie. Musisz je wypróbować!

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Więcej o: