Brawurowa akcja leśniczego. Maleńka niedźwiedzica Ada uratowana przed wilkami

Niedźwiedzi maluch sam w lesie? To może oznaczać najgorsze, tym bardziej gdy drapieżniki poczuły krew. Na szczęście leśniczy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne był na miejscu. Szybko zareagował, uruchomił pomoc. Mała niedźwiedzica Ada została uratowana i teraz zbiera siły w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Gdy leśniczy dostrzegł niedźwiedziątko błąkające się tuż przy domostwach w Teleśnicy, nad rzeką, szybko postanowił działać. Wiedział, że w okolicy bytuje niedźwiedzica z dwojgiem pociech, ale po sprawdzeniu, czy w pobliżu nie ukrywa się stęskniona matka z drugim niedźwiadkiem, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Tym bardziej że zamiast tropów niedźwiedzi, odnalazł inne – ślady dwóch wilków, które szły za nim. Leśniczego zaniepokoiły też ślady krwi, które dostrzegł na śniegu.  Maleńka niedźwiedzica szła w kierunku domostw wzdłuż potoku i utknęła nad wezbraną rzeką. Próbowała wspiąć się na urwisty brzeg, ale nie dała rady.

"Obserwacja zwierzęcia wskazała na to, że jest wychudzone, mocno osłabione oraz ma problemy z chodzeniem - ciągnie tylne łapy. Jego los wydawał się przesądzony... Trzeba było działać" – czytamy na profilu facebookowym Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Jeśli wydobrzeje, wróci do naturalnego środowiska

Poinformowany o sprawie dyrektor Wojciech Wdowik wydał zgodę na schwytanie niedźwiadka. A pomoc przy odłowieniu zwierzęcia zapewnił Powiatowy Lekarz Weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Ustrzykach Dolnych. Natychmiastowa akcja zakończyła się sukcesem. Mała niedźwiedzica znalazła schronienie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Ada – bo takie otrzymała  imię – dochodzi do siebie. Pracownicy ośrodka zapewniają, że jeśli tylko stan niedźwiedzia na to pozwoli, podejmą próbę przywrócenia go do naturalnego środowiska.

Pod postem rozgorzała dyskusja, czy zachowanie leśniczego było heroiczne i empatyczne, czy wręcz przeciwnie, było niepotrzebną ingerencją. Większość komentujących życzy malutkiej Adzie powrotu do zdrowia. "Trzymaj się maluszku i szybciutko zdrowiej. Miałeś duże szczęście, że znalazł cię Pan Leśniczy i wiedział co robić, żeby ci pomóc. Teraz już jesteś w dobrych rękach. Będzie dobrze" – pisze pani Barbara.

Źródło: korsosanockie.pl / Facebook

Więcej o: