Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wszystko zaczęło się rok temu, gdy Joe Davis, pracownik Rutland Water Nature Reserve, zauważył, że "z błota wystaje coś dziwnego". Najpierw pomyślał, że to kamienie, ale gdy zaczął się przyglądać znalezisku uważniej, dostrzegł żuchwę. "Zadzwoniłem do rady hrabstwa i powiedziałem, że chyba znalazłem dinozaura" - opowiadał Davis. Podczas kolejnych badań okazało się, że to szczątki prastarego gada, ale nie lądowego, a morskiego - ichtiozaura, który potocznie nazywany jest "smokiem morskim".
Nie tylko Joego Davisa rozpiera duma, swoim szczęściem pochwalili się także pracownicy Rutland Water Nature Reserve - mokradeł w Anglii objętych ochroną, do którego przybywają miłośnicy obserwowania ptaków. "Każdy dzień jest inny, gdy pracuje się w rezerwacie przyrody, ale nic nie mogło przygotować naszego zespołu na dzień, w którym dokonaliśmy paleontologicznego odkrycia życia!" - czytamy na Twitterze Rutland Water Nature Reserve.
To rzeczywiście odkrycie życia, ponieważ nie dość, że te prehistoryczne gady morskie żyły na świecie 90-250 milionów lat temu, nigdy wcześniej nie udało się odnaleźć tak daleko od morza tak dobrze zachowanych szczątków. Do tego na uwagę zasługuje wielkość znalezionego osobnika. Ichtiozaur miał ok. 10 metrów długości, a sama jego czaszka ważyła tonę. Nigel Larkin, konserwator paleontologiczny na Uniwersytecie w Reading podkreślał, że "nieczęsto jest się odpowiedzialnym za bezpieczne podniesienie bardzo ważnej, ale bardzo delikatnej skamieliny, która waży tak dużo. To jest odpowiedzialność, ale uwielbiam takie wyzwania".
Doktor Dean Lomax paleontolog z Uniwersytetu w Manchesterze, który kierował wykopaliskami, nazwał odkrycie "prawdziwie bezprecedensowym". Biorąc zaś pod uwagę "wielkość i kompletność szczątków" - określił je "jednym z największych znalezisk w historii brytyjskiej paleontologii". –Zazwyczaj przychodzą nam na myśl ichtiozaury i inne morskie gady odkrywane wzdłuż wybrzeży, w Dorset lub Yorkshire. Wiele z nich jest odsłanianych z powodu erozji klifów. Tutaj, w miejscu położonym w głębi lądu, jest to bardzo niezwykłe – powiedział w BBC.
Ichtiozaury to drapieżniki, które kształtem przypominają delfiny. Mogły osiągać nawet do 25 metrów długości. Już wcześniej, w XVII wieku, udawało się badaczom znajdować "smoki morskie", ale jedynie we fragmentach. Brytyjska paleontolożka Mary Anning na początku XIX wieku miała ogromne szczęście. Jako pierwsza odkryła kompletne szczątki tego prastarego gada.
Firma zarządzająca Rutland Water Nature Reserve pragnie, aby odnaleziony "smok morski" pozostał na terenie rezerwatu i aby stał się atrakcją turystyczną. Aby tak się stało, potrzebne są fundusze.
Źródło: BBC, Reuters, TVN Meteo