Szwajcaria kusi domami za jednego franka. Kto ma pierwszeństwo? Zaskakujący warunek

Nie tylko we Włoszech i Hiszpanii można kupić domy za symboliczne kwoty. Władze wioski Gambarogno w Szwajcarii również ogłosiły sprzedaż nieruchomości za bezcen. "Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania" - powiedział telewizji SRF burmistrz Gianluigi Della Santa i ogłosił kilka warunków, które trzeba spełnić, aby zamieszkać w malowniczej krainie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gambarogno leży w południowej Szwajcarii, nad brzegiem jeziora Maggiore w regionie Ticino, który słynie z przepięknych promenad nad jeziorem, kamiennych wiosek z kasztanowcami, kameliami i magnoliami. Niestety i ten region Szwajcarii cierpi na wyludnienie, dlatego władze śladem innych państw postanowiły wdrożyć plan walki z tym zjawiskiem. Wystawiły na sprzedaż domy w okazyjnej cenie z hasłem: "Kup rustico za symbolicznego franka" (ok. 4,5 zł).

Jak czytamy na stronie szwajcarskiej telewizji SRF, rustico to stajnia przekształcona w mały dom wakacyjny. Jego atutem jest położenie - najczęściej usytuowany jest na zboczu wzgórza z widokiem na jezioro. Jednak władze lojalnie uprzedzają, że domki są w fatalnym stanie i żeby przywrócić je do stanu używalności, trzeba włożyć w nie sporo pieniędzy. Ponadto zanim zostanie zawarta umowa, plany renowacji musi zatwierdzić lokalna rada.

Castropignano Domy za 1 euro kuszą ludzi z całego świata. Ale władze mają problem. Na horyzoncie pojawili się spadkobiercy

Burmistrz tłumaczy

"Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania" - powiedział telewizji SRF burmistrz Gianluigi Della Santa. Dodał, że wiele osób nie rozumie, ile wysiłku i środków trzeba zainwestować w domy. - "Być może dla wielu nie było jasne, co oznaczałoby to dla nich, gdyby mieli kupić rustico za jednego franka" - stwierdził samorządowiec.

Della Santa dodał, że nieruchomości te mogą trafić zarówno do osób prywatnych, jak i fundacji. W pierwszej kolejności będą rozpatrywane oferty osób, które prawdziwie interesują się regionem, a także zobowiążą się do nauki języka włoskiego, bo celem tej kampanii jest ożywienie regionu.

Kolejne włoskie miasteczko wystawiło na sprzedaż dom za 1 euro Kup dom za 1 euro i zamieszkaj we Włoszech. Wymarzona lokalizacja

"Nie mam nic przeciwko niemieckojęzycznym przyjezdnym Szwajcarom, którzy kupią rustico. Jednak nie podoba mi się, że chcą się tutaj przeprowadzić ludzie, którzy nie chcą się integrować z innymi i nie mówią ani słowa po włosku. Każdy, kto kupuje rustico, musi być zainteresowany historią tego miejsca. To nie jest oferta dla ludzi, którzy chcą mieć domek letniskowy nad jeziorem!" - podkreślił. 

Region Ticino podczas pandemii przeżywa prawdziwe oblężenie, stąd wzrost zainteresowania rustico. Szwajcarska telewizja zauważa, że z powodu restrykcyjnych warunków postawionych przez samorząd popyt na kamienne domy może się znacznie zmniejszyć.

Źródło: SRF

Więcej o: