Trasy na narty biegowe: Zakopane. Gdzie na ''biegówki'' w zimowej stolicy Polski?

Trasy na narty biegowe - Zakopane. Gdzie warto się wybrać na ''biegówki'' w najsłynniejszym polskim zimowym kurorcie? Oczywiście nie brak tu miejsc zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

Trasy na narty biegowe: Zakopane. Lista popularnych miejsc

Co może przyciągać turystę do zimowej stolicy Polski? Oczywiście są to także trasy na narty biegowe. Zakopane zajmuje szczególne miejsce jeśli chodzi o zimowe sporty w naszym kraju. Chodzi tu nie tylko o skoki narciarskie, choć Wielka Krokiew bez wątpienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Narty biegowe są tu dość powszechne, bo w przeciwieństwie do tych zjazdowych i przeznaczonych dla skoczków można je przypiąć i korzystać z nich niemal wszędzie. Dogodnych lokalizacji nie zabraknie jednak także w górach, gdzie można liczyć na najciekawsze i najbardziej zróżnicowane trasy.

W samym Zakopanem na nartach biegowych można spróbować swoich sił w trzech miejscach. Oto lista tras:

  • trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu pod skocznią - biegacze mają tu do dyspozycji trasę o długości 3 km. Posiada ona sztuczne naśnieżanie, co jest ogromną zaletą w przypadku tak licznych w naszym kraju zim, które nie grzeszą obfitością śniegu. 
  • trasy biegowe Biały Potok - położone po zachodniej stronie Wielkiej Krokwi trasy o zróżnicowanych długościach od 1 do 5 km
  • Rówień Krupowa - trasa zlokalizowana w centrum miasta, posiada piękny widok na Giewont. Jej długość to 4 km. Można się tutaj poruszać zarówno stylem łyżwowym, jak i klasycznym.

GiewontGiewont Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Najciekawsze trasy na narty biegowe - Zakopane

Najciekawsze trasy na narty biegowe? Zakopane i zwłaszcza jego okolica mają z pewnością całą masę takich lokalizacji. Wśród tych mniej oczywistych ciekawym wyborem będzie licząca sobie 4 km trasa do pobliskiego Zębu. Dlaczego warto ją wybrać? Fani skoków narciarskich z pewnością będą chcieli ją wybrać po to, by odwiedzić miejsce, z którego pochodzi słynny polski skoczek Kamil Stoch. Można jednak bez najmniejszego trudu znaleźć też inne jej walory. Prowadzi na znacznej wysokości, bo powyżej 1000 m n.p.m. Z tego też powodu pozwala na podziwianie niesamowitych widoków.

Jeśli zaś chcemy przenieść się nieco dalej od być może zbyt przepełnionego turystami Zakopanego, to ciekawe opcje dla biegaczy znajdziemy też w innych miejscowościach wypoczynkowych. Swoją ofertą kusi przecież Rabka-Zdrój. Dobrze utrzymane trasy znajdziemy też wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.     

Mogielnica. Zdjęcie ilustracyjneMogielnica. Zdjęcie ilustracyjne JaroslavZ / Shutterstock

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Zakopane dla wymagających i nie tylko

Jakie są w omawianej okolicy najdłuższe trasy na narty biegowe? Zakopane i okolica pozwalają na skorzystanie z różnej długości etapów przeznaczonych do biegania. Nie zawsze te o największej ilości kilometrów są jednocześnie szczególnie wymagające. Bez wątpienia warto jest jednak skorzystać z tras biegowych w Kościelisku na polanie Chotarz. Znajdzie się tu opcja zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Do dyspozycji są:

  • trasa o długości 8 km - wyprofilowano ją w sposób, który sprzyja osobom rozpoczynającym przygodę z biegówkami  
  • trasa o długości 10 km - jest bardziej kręta, posiada strome podbiegi i zjazdy, polecana jest więc doświadczonym biegaczom

Z obu można podziwiać Giewont. Zaletą biegania tutaj jest fakt, że tereny są profesjonalnie przygotowane przez ratrak. Miejscowe stowarzyszenia starają się przy tym urozmaicić sezon ciekawymi inicjatywami i zawodami dla biegaczy.  

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Trasy na narty biegowe. Zakopane dla początkujących

Także początkujący znajdą nawet w samym mieście odpowiednie trasy na narty biegowe. Zakopane dla osób zaczynających przygodę z biegówkami również może być ciekawe. Gdzie zacząć? Często poleca się Rówień Krupową. Tutejsze miejsca do biegania są doskonale zlokalizowane, bo znajdują się blisko centrum miasta. Jednocześnie teren posiada łagodne nachylenie i kusi bardzo atrakcyjnymi widokami.    

Zobacz też: Dolina Kościeliska: malownicze miejsce, które warto odwiedzić zimą

Więcej o: