Najbardziej punktualne linie na świecie. W rankingu brak Ryanaira i Wizz Aira, za to znalazł się inny tani przewoźnik

Jakie linie lotnicze są wzorem do naśladowania w kwestii terminowości wywiązywania się z obsługi lotów? Czy są wśród nich przewoźnicy, którzy latają z Polski? Firma OAG opublikowała ranking dziesięciu linii, które mogą pochwalić się punktualnością. Jest jedno zaskoczenie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Oto największy samolot świata. Tak założyciel Microsoftu chce sięgnąć kosmosu

Liderzy jeszcze bardziej punktualni

Firma OAG od prawie 100 lat dostarcza dane dotyczące branży turystycznej i regularnie bada poziom punktualności linii lotniczych i lotnisk na całym świecie. Czy pandemia i zmniejszona liczba lotów wpłynęła na poprawę punktualności przewoźników? Z rankingu wynika, że liderzy ubiegłorocznego rankingu rzeczywiście poprawili swoje wyniki.

Jak podaje fly4free.pl, dwa lata temu 10 najlepszych największych linii lotniczych mogło się poszczycić współczynnikami punktualności na poziomie między 75 a 86 proc., z tegorocznego zestawienia wynika, że czołowa dziesiątka lata bez opóźnień na poziomie powyżej 85 proc. 

Japan Airlines numer jeden

Z zestawienia OAG wynika, że najbardziej punktualną linią lotniczą na świecie była linia Japan Airlines (92,1 proc. lotów o czasie), na drugim miejscu znalazła się linia LATAM (91,9 proc.), a na trzecim Delta (90,6 proc.). Na czwartym miejscu uplasował się tani przewoźnik - brytyjski easyJet. Poza tym w czołowej dziesiątce znalazły się także rosyjskie linie Aerofłot (88,5 proc.). Z Polski easyJet lata z lotniska w Krakowie. Przewoźnik realizuje bezpośrednie połączenia m.in. do Londynu, Paryża czy Bazylei.

Ranking najbardziej punktualnych linii lotniczychRanking najbardziej punktualnych linii lotniczych OAG

W rankingu zabrakło Ryanaira, Wizz Aira i LOT-u. Jak tłumaczy portal branżowy fly4free.pl, irlandzki tani przewoźnik nie jest uwzględniany w zestawieniu OAG. Wynika to z tego, że Ryanair nie udostępnia pełnych danych. Z metodologii linii wynika, że loty startują terminowo i bez znacznych opóźnień. Z informacji opublikowanych za październik 2021 roku wynika, że aż 92 proc. połączeń wykonywanych przez irlandzkiego przewoźnika odbyło się punktualnie i zgodnie z rozkładem.

Dane Ryanaira na temat punktualnościDane Ryanaira na temat punktualności Ryanair

Źródło: OAG, fly4free.pl

Więcej o: