Jakie są najzimniejsze miejsca świata? Ranking nie jest wcale łatwo stworzyć. Bardzo często spotyka się tu nazwy miejscowości, które nie są jednak miastami, ale wioskami lub niewielkimi osadami położonymi np. gdzieś w górach. Najczęściej wymienia się:
Grenlandia Shutterstock
Jakie są najzimniejsze miasta na świecie? Wśród znanych miejscowości warto wymienić:
Najzimniejsze miasta na świecie? Lista wcale niekoniecznie musi zawierać wyłącznie miejscowości, w których notuje się bezwzględnie najniższe temperatury. Każdy z kontynentów posiada miejsce, które związane jest ze skrajnie niskimi odnotowanymi temperaturami. Dotyczy to nawet Afryki, która jest przecież słusznie uważana za wyjątkowo gorący ląd. W szczególności warto tu wymienić:
Na tym tle ciekawie prezentuje się ''polski biegun zimna''. Oficjalnie najniższą temperaturę w naszym kraju zanotowano 11 stycznia 1940 w Siedlcach. Było to - 41 stopni C. W rzeczywistości prawdopodobnie zdarzały się temperatury ok. - 45 stopni C.
Zobacz też: Tatry: szlaki zimowe dla początkujących i średniozaawansowanych
Jakie są najzimniejsze miasta na świecie? Pierwszeństwo dzierży syberyjski Jakuck. Nie tylko dlatego, że temperatura spada do - 64,4 stopnia C, ale także z powodu jego zaludnienia. W tych warunkach żyje 330 tys. osób.
Jakuck. Zdjęcie ilustracyjne Evgeny Kuzmin/shutterstock
Jak wygląda najzimniejsze miasto na świecie i jak się w nim żyje? Jakuck z pewnością nie jest idealnym miejscem dla codziennego funkcjonowania. Jedynie latem tutejsze temperatury przewyższają 20 stopni C, ale trwa ono tutaj krótko. Mieszkańcy muszą się jednak przystosować. Temperatury do - 30 stopni C nie są przeszkodą w zwykłym funkcjonowaniu - bywa, że nawet szkoły są otwarte przy temperaturach sięgających - 50 stopni C. Nawet technika budowania domów musi uwzględniać specjalne warunki tak, by nie zapadały się one przy radykalnych różnicach temperatur pomiędzy zimą a latem.
W jakich miejscowościach odnotowywano najniższe temperatury? Miasta na liście rekordów to przede wszystkim Jakuck, ale też rywalizująca z nim nieodległa miejscowość Ojmiakon. Wygrywa ona w zasadzie rywalizację właśnie z Jakuckiem, Wierchojańskiem i kanadyjskim Snag. Najniższa zanotowana temperatura w Ojmiakonie wyniosła - 71,2 stopnia C. Większe wrażenie robią chyba tylko wartości odnotowywane na najwyższych szczytach (np. Denali w Ameryce Północnej - 83 stopnie C) lub na Stacji Wostok (-89,2 stopnia C).
Zobacz też: Dolina Chochołowska: czy warto odwiedzić ją zimą?