Uwaga! Zakaz palenia! 9 tys. zł kary za puszczenie "dymka" na hiszpańskiej plaży

Od lat ekolodzy zwracają uwagę, że niedopałki papierosów - nie dość, że są najbardziej szkodliwymi śmieciami, to jeszcze na plażach znajdowana jest ich przytłaczająca liczba. Hiszpania właśnie przyjęła ustawę zakazującą palenia na plażach. Parlament przyjął poprawkę partii Zielonych. Za złamanie zakazu palacza czekać może kara w wysokości nawet do 2 tys. euro (ok. 9,3 tys. zł).

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Enriqe Arce z "Dom z papieru": Hiszpania nie była gotowa na ten serial, ale świat tak

Jak informuje portal euroweeklynews.com, zakaz palenia obejmie wszystkie hiszpańskie plaże, a nowe prawo zostało wprowadzone po to, aby walczyć z zanieczyszczeniem środowiska.

Niedopałki papierosów są jednymi z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń, uwalniają toksyczne związki, stanowiąc ogromny problem środowiskowy.

Nikotyna, metale i benzen mogą doprowadzić do skażenia gleby i wody.

Europejska Agencja Środowiska przeprowadziła w 2018 roku analizę, która wykazała, że niedopałki papierosów i znajdujące się w nich filtry należą do najczęściej znajdowanych śmieci na europejskich plażach

Ustawa została uchwalona kilka miesięcy po dostarczeniu rządowi petycji, pod którą podpisało się 283 tys. obywateli.

Parlament przyjął poprawkę partii Zielonych.

Za przyjęciem ustawy w takim kształcie głosowało 182 parlamentarzystów, 70 osób było przeciw, a 88 wstrzymało się od głosu.

Pierwszy taki zakaz w Europie

Kilka regionów w Hiszpanii, w tym Wyspy Kanaryjskie i Barcelona, już wcześniej wprowadziły podobne zakazy palenia na swoich plażach.

Inne regiony w europejskich krajach również zaczęły wprowadzać podobne ograniczenia, np. w południowej Francji i na Sardynii.

Ogólnokrajowy zakaz w Hiszpanii będzie pierwszym w Europie.

Źródło: www.euroweeklynews.com 

Więcej o: