Wizz Air wprowadza ostre cięcia w Europie. Czystka w Polsce

Węgierskie tanie linie tną połączenia. Z systemu rezerwacyjnego zniknęły aż 84 trasy. Cięcia dotyczą nie tylko Polski, ale również całej Europy.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Informowaliśmy już wcześniej o zawieszeniu 36 połączeń z polskich lotnisk. Wówczas przewoźnik zapewniał, że to zmiana tymczasowa na 3-4 tygodnie. Choć jednocześnie prezes węgierskiej linii Jozsef Varadi nie szczędził cierpkich słów.

"To jest – przykro to mówić – konsekwencja słabego wyniku akcji szczepień w Polsce. Jaki jest sens latania na tak wielu trasach z kraju, który poziom szczepień ma ledwie na poziomie 50 procent? Doświadczenie uczy, że można się spodziewać samych problemów, lockdownów, zamykania lotnisk itp. Zresztą z dokładnie takiego samego powodu ograniczyliśmy też naszą obecność np. w Rumunii" – powiedział w "Re:view" Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira.

18 połączeń zlikwidowanych z Polski

Jak podaje branżowy portal SimpleFlying, węgierski przewoźnik reaguje na obecną sytuację pandemiczną i wycofuje na stałe z rozkładu lotów 84 trasy. Na liście połączeń, które zostały anulowane, jest wiele popularnych kierunków na terenie Europy, w tym 18 połączeń z polskich lotnisk. Pasażerowie muszą przygotować się na utrudnienia.

Zmiany w największym stopniu dotkną Włochy. SimpleFlying informuje, że blisko jedna trzecia z 84 zawieszonych tras to połączenia z i do Italii, m.in. z Mediolanu (Malpensa), Rzymu (Fiumicino) i lotniska Wenecja-Marco Polo. Skasowano także loty z m.in.: lotniska Larnaka (8 tras), Warszawy (7 połączeń), Neapolu (6 tras), Mediolanu, Eindhoven i Gdańska (po 5 tras), a także Dortmundu i Sofii (po 4 trasy).

Jak informuje radio ZET, z Warszawy węgierskimi tanimi liniami nie polecimy do Sewilii, Bergen, Werony, Bukaresztu, Prewezy, Salonik, Werony oraz Wiednia. Z Krakowa zawieszono loty do Turku, Tromso i Trondheim, a z Gdańska – do Malagi, Londynu Gatwick, Bodo czy na Santorini. Z Katowic loty węgierskiej linii zostały wstrzymane na trasach do Odessy, Santander i na Mykonos.

Ryanair zawiesza połączenia

Nie tylko Wizz Air zawiesza loty. Podobnie postąpił jego irlandzki konkurent. Pisaliśmy już wcześniej o decyzji Ryanaira, który od stycznia na około 3-4 tygodnie zawiesi co najmniej 70 połączeń z Polski. Irlandzki przewoźnik tłumaczy swoją decyzję zwiększoną liczbą zakażeń oraz dodatkowymi restrykcjami wjazdowymi.

"Loty z Polski zostaną zawieszone na początku stycznia przyszłego roku. Zmiany dotyczą wszystkich polskich lotnisk, z których lata Ryanair" - podaje serwis Fly4free.pl, który powołuje się na przedstawiciela irlandzkiej linii lotniczej.

Najwięcej zawieszonych połączeń dotyczy Poznania (14) i Wrocławia (13). W Krakowie zawieszonych zostanie 11 tras, w Modlinie 10 tras, a w Gdańsku - 7 połączeń. W sumie Ryanair zawiesi co najmniej 70 połączeń z Polski.

"Głównym powodem tej decyzji są dodatkowe restrykcje wjazdowe, w tym m.in. obowiązek wykonywania negatywnego testu na koronawirusa także dla osób zaszczepionych. Jednak rezultatem pojawienia się nowego wariantu koronawirusa omikron jest bardzo słaby popyt na podróże lotnicze" - wyjaśnia Fly4free.pl.

Źródło: SimpleFlying, fly4free.pl, thereview.pl, Radio ZET

Więcej o: