Livigno - trasy narciarskie i nie tylko. Co warto tu zwiedzić?

Livigno to niewielki ośrodek i gmina we włoskich Alpach, które określane są jako ''zimowy raj''. Znajdziemy tu nie tylko wspaniale przygotowane trasy, ale i niższe ceny spowodowane specjalną strefą bezcłową.

Livigno. Zima 2021/22 w narciarskim raju

Dlaczego warto wybrać się do Livigno? Zima 2021/22 w narciarskim raju może dać wiele radości przede wszystkim miłośnikom białego szaleństwa, ale i wszystkim osobom kochającym atmosferę alpejskich kurortów. Warto zacząć od tego, że sama lombardzka miejscowość jest nieduża - na stałe zamieszkuje tu ledwie 5 tys. osób. Popularność tego miejsca rozpoczęła się po tym, jak połączono je ze Szwajcarią tunelem Munt la Schera w latach 60. XX w. Warunki dla narciarstwa są tu wprost idealne. Podstawę dla nich tworzy mikroklimat, który pozwala na utrzymanie się pokrywy śnieżnej na stokach nawet do połowy maja. Dzięki temu tutejsze trasy są tak chętnie wybierane przez amatorów sportów zimowych.  

Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Livigno. Co warto zobaczyć?

Jak jest w Livigno? Co warto zobaczyć w tym miejscu? Pamiętajmy o tym, że do lat 50. i 60. była to niewielka górska miejscowość nie najlepiej połączona ze światem jeśli chodzi o transport. Stąd nie ma tutaj zbyt wielu zabytków o bezwzględnej wartości. Zachwyca natomiast drewniana zabudowa, która nadaje tej miejscowości wiele uroku. Najważniejszymi zabytkami historycznymi są tutejsze kościoły ze świątynią Chiesa di Santa Maria Nascente na czele. Budynek, pomimo gruntownej przebudowy, zachował pewne elementy architektoniczne pochodzące jeszcze z XV w.  

Livigno. Zdjęcie ilustracyjneLivigno. Zdjęcie ilustracyjne Giovanni Del Curto / Shutterstock

Ciekawą atrakcją może być też miejscowa kuchnia. Valtellina słynie z produkcji wspaniałych win - przede wszystkim czerwonych i wytrawnych. Miejscową potrawą jest pizzoccheri alla valtellinese, czyli makaron gryczany z ziemniakami i kapustą. Popularnością cieszy się też sciatt, czyli kulki z mąki gryczanej z serem smażone na głębokim oleju. Słynne lokalne produkty to ser Bitto Valtellina z dodatkiem mleka koziego i dojrzewająca wędlina wołowa bresaola. 

Livigno - trasy narciarskie słynne na całą Europę

Z czego słynie Livigno? Trasy narciarskie w okolicy znane są w całej Europie. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że ich łączna długość to 115 km. Bardzo zróżnicowany jest zarówno poziom ich trudności, jak i wysokość. Niektóre zlokalizowane są nawet na wysokości 2800 m n.p.m. Wyróżnia się tu dwie strefy narciarskie. Zlokalizowane są po dwóch stronach doliny, w której leży Livigno - są to Carosello 3000 i Mottolino. Zaletą jest fakt, że właściwie nie ma tu potrzeby używania samochodów osobowych. W pełni zastępuje je dobrze opracowana komunikacja miejska. Co ważne: busy, którymi możemy poruszać się po mieście, są bezpłatne. 

Livigno - trasy narciarskie. Lista najpopularniejszych

Co najbardziej przyciąga do Livigno? Trasy narciarskie. Lista najpopularniejszych miejsc do szusowania zwykle zaczyna się od aż 27 stoków zlokalizowanych na górze Motto. Można tu znaleźć trasy o różnym stopniu trudności. Najdłuższa z nich ma aż 6 km długości, co może dać niepowtarzalnie wielką dawkę emocji przy jednym zjeździe. 

Popularne miejsca zjazdowe znajdziemy też w kompleksie Carosello 3000. Znajduje się tu zjazd Blesaccia & Zuelli. Postrzega się go jako jedną z najtrudniejszych miejscowych tras. Podstawową trudnością jest różnica wysokości wynosząca ponad 1000 m. Na drugim biegunie jeśli chodzi o stopień zaawansowania plasuje się szlak Fontane - Vetta. Poleca się go jako bardzo dobre miejsce do nauki dla dzieci.   

Livigno. Zdjęcie ilustracyjneLivigno. Zdjęcie ilustracyjne Michal Simak / Shutterstock

Warto przy tym pamiętać o tym, że Livigno słynie nie tylko z tras zjazdowych. Chętnie praktykowane jest tu również narciarstwo biegowe. Dla biegaczy przygotowano ponad 40 km tras. 

Najdłuższa trasa narciarska w Livigno

Wspominana już najdłuższa trasa narciarska w Livigno to 6 km białego szaleństwa, z których zdecydowanie warto skorzystać. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że różnica poziomów wynosi tutaj aż 875 m. Wydaje się być bardziej odpowiednia dla choćby średniozaawansowanych narciarzy, jednak jej szerokość sprawia, że można tu spotkać także początkujących. Z myślą o nich pośrodku zlokalizowano punkt zjazdowy, w którym można odpocząć. 

Zobacz też: Trzy Korony zimą - jak wejść? [stopień trudności, przygotowania, co zobaczyć]

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii
Więcej o: