Gdańszczanie mogą podziwiać Świętą Rodzinę z piasku. To już tradycja

W Gdańsku Oliwie powstała szopka, która jest absolutnym ewenementem na skalę światową. Scena Narodzenia Pańskiego została wykonana z 90 ton piasku przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. To druga tego typu konstrukcja na świecie - większa jest tylko w Watykanie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Szopka wykonana z 90 ton piasku powstała w Gdańsku Oliwie. Nietypowe dzieło możemy podziwiać przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, obok Parku Oliwskiego w Gdańsku. Tę wyjątkową konstrukcję zaprojektowała artystka-rzeźbiarka Ewa Topolan, a wykonania podjęło się małżeństwo absolwentów ASP -  Natalia Frankowska-Chylewska i Bartosz Chylewski. Piach do budowy szopki został przywieziony na miejsce budowy w pierwszych dniach grudnia, a już w Mikołajki prace nad szopką ruszyły pełną parą.

Co ciekawe, do użycia szopki nie użyto piachu z gdańskiej plaży z dwóch znaczących powodów: po pierwsze jest to surowo zabronione. Po drugie, struktura drobinek nadmorskiego piachu jest niewłaściwa do budowli tego typu konstrukcji. Piach z plaży pozostawiony na wieloletni wpływ wody i wiatru ma strukturę delikatną a ziarenka są owalne - do budowy gdańskiej szopki został sprowadzony specjalny piach o ostrzejszej strukturze, który jest zdecydowanie łatwiejszy w obróbce przy budowie konstrukcji tego typu.

Piaskowa szopka została wykonana z niezwykłą starannością i precyzją. Postaci wielkością są zbliżone do wzrostu człowieka, różnią się mimiką, a całość przybiera formę kompozycji dynamicznej. Dzieło gdańskich artystów robi wielkie wrażenie na wszystkich, którzy mają przyjemność podziwiać tę konstrukcję.

Gdańska szopka w czołówce największych budowli tego typu na świecie

Zbudowana z 90 ton piachu szopka jest drugą tego typu konstrukcja na świecie. Podobne szopki regularnie powstają we Włoszech, szczególnie popularne szopki z piasku pochodzą z miasta Jesolo. Tradycja gdańskiej szopki z piasku ma już 11 lat i z roku na rok konstrukcje są coraz większe, piękniejsze i bardziej okazałe. Wyjątkową gdańską szopkę z piasku możemy podziwiać do 6 stycznia.

Zobacz wideo

Źródło: turystyka.wp.pl

Więcej o: