Wielka inwestycja w Bieszczadach. Turyści niebawem skorzystają z wyjątkowej atrakcji

Nad zaporą w Solinie właśnie zakończył się ostatni etap budowy kolejki gondolowej. Ta wyjątkowa atrakcja będzie otwarta dla turystów spragnionych wrażeń już w nadchodzące wakacje. Co ciekawe, nowatorska technologia rozciągania liny kolei została po raz pierwszy zaprezentowana właśnie w Bieszczadach.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Filmy z fotopułapek Kazimierza Nóżki oglądają tysiące

Bieszczady to miejsce, do którego ciągną turyści spragnieni spokoju, zapierających dech w piersiach widoków oraz przebywania sam na sam z naturą. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach jest Jezioro Solińskie. To właśnie nad nim niebawem ma powstać nowa atrakcja turystyczna - kolejka gondolowa. Właśnie zakończył się kolejny etap prac.

Przedstawiciele Polskich Kolei Linowych zapowiadają, że już w przyszłe wakacje, turyści odwiedzający Solinę, będą mogli skorzystać z atrakcji i odbyć podróż widokową o trasie 1,5 km. Pierwszą stacją trasy kolejki gondolowej będzie stacja Plasza umiejscowiona na koronie zapory, a trasa kończyć się będzie dotarciem do wieży widokowej na górze Jawor. PKL informują, że przejażdżka nową kolejką dostarczy niesamowitych wrażeń wizualnych - głównym zamysłem tworzenia tej atrakcji było umożliwienie turystom podziwiania niesamowitej bieszczadzkiej panoramy, okolic Jeziora Solińskiego i zapory oraz przekonanie się na własne oczy, jak piękne jest to miejsce.

Nowatorska technologia po raz pierwszy użyta w Polsce

Etap prac, który właśnie się zakończył, dotyczył rozciągania lin na podporach. Udało się to między innymi przy użyciu zaawansowanego technicznie drona, który rozciągał linę na wysokości przeszło 75 m. Lina wykonana została z kevlaru i miała średnicę 1 mm. Pozostałe liny o średnicach  3 mm i 10 mm zostały naciągnięte za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych wyciągarek. Lina, po której docelowo mają poruszać się wagony kolei, mają średnicę 47 mm. Ostatnim etapem budowy przewidzianym na ten rok, był zaplot elementów liny w całość. Prace nad montażem i zaplotem lin trwały kilka dni i na tę chwilę żadne inne prace nad powstawaniem kolejki nie są planowane w 2021 roku.

Bieszczadzka kolejka już w wakacje ma cieszyć turystów odwiedzających okolice Soliny i umożliwić im podziwianie spektakularnego krajobrazu z innej perspektywy. Kolejka gondolowa ma szansę stać się jedną z największych atrakcji regionu.

Zobacz wideo

Źródło: pkl.pl

Więcej o: