Austria znów zmienia restrykcje. Zachęca podróżnych do przyjęcia dawki przypominającej

Rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa, sprawiło, że wiele krajów zaostrza restrykcje przy wjeździe do kraju. Grecja wprowadziła obowiązek testowania wszystkich podróżnych, łącznie za zaszczepionymi i ozdrowieńcami. Podobnie postąpiła Austria, która od 20 grudnia również wymaga okazania negatywnego wyniku testu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Austria ostro reaguje na czwartą falę pandemii i wykrycie omikronu. By zmniejszyć liczbę zakażeń, najpierw wprowadziła lockdown i gdy restrykcje przyniosły zamierzony efekt, zrezygnowała z zakazów, choć utrzymano w kraju obostrzenia dla osób zaszczepionych. Władze kraju nie wycofują się z zapowiedzi, że od 1 lutego 2022 roku szczepienia będą obowiązkowe.

Teraz władze ogłosiły, że od 20 grudnia, aby wjechać na teraz Austrii, każdy bez wyjątku musi okazać negatywny wynik testu PCR (wykonany na 72 godziny przed podróżą). Nawet posiadając certyfikat 2-G (zaszczepiony lub ozdrowieniec), trzeba okazać negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny) lub szczepienie przypominające (trzecie w przypadku szczepień dwudawkowych, drugie przy jednodawkowych). Trzecia dawka będzie honorowana od dnia podania.

Gdy nie okażemy wyniku testu PCR lub certyfikatu o przyjęciu dawki przypominającej, wymagana jest rejestracja, a po wjeździe należy poddać się natychmiastowej kwarantannie. Kończy ją dopiero negatywny wynik testu PCR. Oczekiwanie na wynik testu może trwać 24 godziny lub dłużej.

Dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą okazywać certyfikatu 2G ani testu PCR. Starsze dzieci w wieku szkolnym mogą wjechać do Austrii z negatywnym wynikiem testu PCR.

Władze Austrii jednocześnie znoszą część obostrzeń w okresie świątecznym (w dniach 24-26 grudnia). Osoby niezaszczepione będą mogły się spotykać z bliskimi w grupach do 10 osób.

Wykrycie omikronu i prognozy, że może to być początek nowej epidemii, sprawiają, że władze tego kraju nie wykluczają zaostrzenia restrykcji na początku nowego roku.

Obowiązek szczepień

Austria zapowiedziała powszechny obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Ci, którzy nie będą chcieli się zaszczepić, mogą otrzymać nawet 7,2 tys. euro grzywny. Przepis wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. Minister zdrowia Wolfgang Mückstein zachęca mieszkańców Austrii, aby ci nie czekali, aż ustawa dotycząca szczepień wejdzie w życie i już teraz zaczęli się szczepić.

Podczas specjalnej konferencji prasowej minister konstytucyjna Karoline Edtstadler i minister zdrowia Wolfgang Mücksteina przeprosiły obywateli, którzy poczuli się niewystarczająco poinformowani. Edtstadler dodała, że w tej dziedzinie popełniono liczne "błędy". Powszechny obowiązek szczepień ma dotyczyć całego społeczeństwa, nawet dzieci od 12. roku życia. Mückstein tłumaczył, że na ten moment jest to jedynie alternatywa na walkę z pandemią.

"Tak, to jest ingerencja w podstawowe prawa i wolności" — wyjaśnił szef resortu zdrowia i dodał, że jest to powód, dla którego rząd angażuje szerokie grono ludzi w dyskusję nad ustawą.

"Rzeczpospolita" informuje, że władze austriackie podjęły decyzję o skróceniu ważności certyfikatów szczepionkowych do dziewięciu miesięcy. Przez to osoby, które szczepiły się przed 1 marca, mają nieważne dokumenty. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja osób, które przebyły covid i jednocześnie są zaszczepione — w tym wypadku dokument pozostaje ważny przez 360 dni. Natomiast osoby, które przyjęły preparat Janssen, od 3 stycznia muszą się szczepić drugi raz, aby utrzymać ważność swojego certyfikatu.

Austriackie media donoszą, że za odmowę zaszczepienia mieszkańcy mogą zapłacić od 3,6 tys. do 7,2 tys. euro. Jak podaje portal statystyczny Our World in Data, w Austrii podano 15,8 mln dawek preparatów, pełną dawką zaszczepiono 6,1 mln Austriaków. Poziom wyszczepienia wynosi 70,8 proc. Do tej pory w Austrii na COVID-19 zachorowało ponad 1 mln 249 tys. osób, wyzdrowiało ponad 1 mln 191 tys., a umarło ponad 13 tys., 19 grudnia zanotowano 2 tys. 242 nowych przypadków, 17 osób zmarło.

Źródła: fly4free.pl, austria.info, Our World in Data, "Rzeczpospolita"

Więcej o: