Przepiękną tradycją świąteczną jest budowanie bożonarodzeniowych szopek. Zwyczaj budowania makiet przedstawiających wyobrażenie przyjścia na świat Jezusa Chrystusa sięga już czasów średniowiecza, gdzie w okresie Bożego Narodzenia przy kościołach i katedrach wystawiano prowizoryczne szopki z figurami ludzi i zwierząt. Często łączyło się to z tradycją jasełek — przedstawień opowiadających pierwsze chwile z życia Jezusa. Obecnie tradycja budowania szopek jest ciągle żywa i co roku powstają coraz piękniejsze budowle — popularne są szopki ruchome, żywe z prawdziwymi zwierzętami oraz przepięknie zdobione, słynne w całej Europie szopki krakowskie.
Najstarsza szopka na świecie znajduje się Bolonii w bazylice Santo Stefano. Szopka mimo swojego słusznego wieku, jest świetnie zachowana. Uchodzi także na największą szopkę we Włoszech, bowiem gliniane figury są naturalnej wielkości. Została wyrzeźbiona w 1280 roku i jest bardzo ważnym elementem sztuki sakralnej w bazylice Santo Stefano, która dzięki szopce zyskała określenie "bolońskiej Jerozolimy". To miano nadały jej rzesze pielgrzymów przybywających do Bolonii, by zobaczyć na własne oczy wyjątkowo piękną szopkę.
Włochy to bez wątpienia kolebka tradycji robienia szopek. Znajduje się tu nie tylko najstarsza zachowana szopka bożonarodzeniowa, ale tutaj też powstał zwyczaj tzw. żywej szopki. Po raz pierwszy inscenizacje z Narodzenia Pańskiego z użyciem żywych zwierząt oraz ludzi zainicjował święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku. Jest to więc starsza tradycja od szopek glinianych czy drewnianych i na pewno robi duże wrażenie. Obecnie żywe szopki możemy podziwiać w wielu miastach, także w Polsce między innymi przed Katedrą św. Floriana.
Włoskie szopki uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie. Wywodzą się stąd dwa najbardziej popularne style: szopki bolońskie i neapolitańskie. Oba style są wyjątkowe i charakteryzują się niezwykłym kunsztem pracy i przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie szopki neapolitańskie zasługują na miano arcydzieł, bowiem zawierają mnóstwo szczegółów i mają bogatą symbolikę. Współcześnie w szopkach z Neapolu można znaleźć figury polityków czy celebrytów.
Największa szopka bożonarodzeniowa znajduje się w Hiszpanii, w mieście Alicante. Statyczne figury naprawdę robią wrażenie — postać świętego Józefa mierzy aż 18 metrów, Maryi - 10 metrów natomiast figura Dzieciątka ma 3,5 metra. Autorem tego nietypowego dzieła jest artysta Jose Manuelo Garcia, a koszt budowy najwyższej na świecie szopki to ponad 149 tys. dolarów.
Szopki krakowskie to zdecydowanie najsłynniejsza zimowa tradycja regionu, która od dziesięcioleci przyciąga do Krakowa tłumy turystów chcących zobaczyć na własne oczy przepiękne, kolorowe szopki, które biorą udział w konkursie na najpiękniejszą. Szopka krakowska to makieta przedstawiająca scenę narodzin Chrystusa i przybiera formę wysokiej, smukłej bogato zdobionej budowli. Charakterystyczną cechą krakowskich szopek jest połączenie elementów przedstawiających architekturę Krakowa oraz biblijne sceny z pierwszych chwil życia Jezusa. Krakowskie szopki można oglądać od 6 grudnia do 27 lutego.
Równie piękne szopki bożonarodzeniowe możemy podziwiać we Wrocławiu. Najczęściej przybierają formę kolorowych i bardzo bogato zdobionych makiet, nieco podobnych do tych z Krakowa. Tradycji budowania szopek wrocławskich towarzyszą tzw. Herody — przedstawienie podobne do jasełek, często odbywające się w formie pochodu, któremu obowiązkowo towarzyszy prezentacja przepięknych szopek.