Podróżujesz poza strefę Schengen? Masz trzy godziny na test

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, poinformował, że już jutro możemy spodziewać się wejścia w życie nowych zasad dotyczących podróżowania poza strefę Schengen. Każdy przybywający do Polski ma obowiązek w ciągu trzech godzin przedstawić negatywny wynik testu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, zapowiedział kolejną zmianę dotyczącą podróżowania poza strefę Schengen. Wszyscy podróżujący po przyjeździe do Polski mają obowiązek w ciągu trzech godzin przedstawić Straży Granicznej negatywny wynik tekstu na COVID-19. 

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie już jutro. Zgodnie z postanowieniem, które weszło w życie 15 grudnia, podróżni przybywający do Polski spoza krajów europejskich mieli obowiązek przedstawić negatywny wynik testu w ciągu 24 godzin od wylądowania, skrócenie tego czasu do trzech godzin ma na celu usprawnienie procedury, aby dana osoba nie przemieszczała się zbyt daleko.

Chcemy udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Czyli po przylocie do Polski osoba będzie mogła przekroczyć granicę bez testu, ale w ciągu trzech godzin musi wrócić do straży granicznej z wykonanym testem - mówił Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Kto jest zwolniony?

Z wykonywania testów zwolniona jest załoga samolotów, pociągów oraz kierowcy transportujący towary poza strefę Schengen. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 zwolnieni są z 14-dniowej kwarantanny. pozostali mają obowiązek taką kwarantannę odbyć z możliwością wykonania testu po ośmiu dniach. Negatywny wynik zwalnia ich z kwarantanny.

Zobacz wideo

Źródło: "Rzeczpospolita"

Więcej o: