Szef Ryanaira: Osoby niezaszczepione nie powinny cieszyć się taką samą wolnością

Szef Ryanaira apeluje do podróżnych, żeby się zaszczepili. Izraelskie linie wprowadziły promocyjne ceny biletów dla świeżo zaszczepionych, a Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira, otwarcie przyznał, że z powodu słabego wyniku akcji szczepień w Polsce, węgierski przewoźnik zawiesza 36 tras. Linie lotnicze mierzą się z wyzwaniami w tej trudnej dla wszystkich pandemicznej rzeczywistości.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

Michael O’Leary, szef irlandzkich linii lotniczych Ryanair, słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem na łamach "The Independent" krytykuje działania rządów, które w obliczu czwartej fali i wykrycia nowego wariantu omikron zaostrzają zasady wjazdu i wprowadzają kolejne restrykcje. Szczególnie mocno uderza w rząd brytyjski. Powiedział, że władze dążą do tego, żeby zniechęcić ludzi do podróżowania, a przecież w jego ocenie, poziom wyszczepienia na Wyspach jest wysoki.

"W Wielkiej Brytanii panuje omikronowa histeria, wywołana przez rząd. Podejrzewam, że wynika to z tego, aby zatuszować ich fatalne zarządzanie w niemal każdej dziedzinie życia" – powiedział O’Leary.

Zamiast kija - marchewka

Zdaniem dyrektora generalnego, zamiast testowania powinno się wprowadzić możliwość podróżowania tylko dla zaszczepionych. Jego zdaniem takie obwarowanie stanowiłoby dużą zachętę do tego, aby niezdecydowani przyjęli preparat.

"Zamiast wprowadzać obowiązek szczepień, należy sprawić, aby szczepienie stawało się dla ludzi bardziej atrakcyjne, dlatego poparłbym pomysł, aby podróżować samolotami mogli tylko w pełni zaszczepieni pasażerowie. Jeśli ktoś nie chce się szczepić, w pełni rozumiemy wasz wybór i wolność do bycia osobą niezaszczepioną. Jeśli naprawdę wierzycie, że istnieje jakiś międzynarodowy spisek światowych rządów i koncernów farmaceutycznych, to w porządku. Ale w takim przypadku siedźcie, proszę, w domu, zamawiajcie jedzenie i lekarstwa w dostawie. Osoby niezaszczepione nie powinny cieszyć się taką samą wolnością jak osoby, które zostały w pełni zaszczepione i przyjęły szczepionki przypominające" – mówi O’Leary.

Stanowisko szefa Ryanaira jest zbieżne z polityką firmy. Już rok temu irlandzki przewoźnik nawoływał do akcji szczepień. Linia prowadziła wówczas kampanię "Zaszczep się i leć" i oferowała pulę promocyjnych biletów za 89 zł.

Promocja dla świeżo zaszczepionych

Za jeszcze mniejszą cenę, a dokładnie za 9 dolarów (ok. 36 zł) oferuje bilety lotnicze izraelski przewoźnik Israir. Normalnie za bilet na trasie z Tel Awiwu do Bahrajnu trzeba zapłacić ok. 200 dolarów (ok. 800 zł), różnica jest więc spora. Promocja dotyczy lotu w dwie strony. Aby móc jednak skorzystać z okazji, trzeba spełnić warunek i udowodnić, że jest się świeżo zaszczepionym. W ten sposób linie lotnicze chcą zachęcać niezdecydowanych i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony zachęcać do akcji szczepień, a z drugiej strony promuje nowe połączenie w siatce przewoźnika.

Izrael przez długi czas był światowym liderem szczepień. Tylko od grudnia 2020 roku do marca 2021 roku przynajmniej jedną dawkę przyjęło 57 proc. populacji. Ale już od kwietnia do listopada tempo zaczęło spadać i wzrosło o zaledwie 10 punktów procentowych. Z najnowszych danych wynika, że jedną dawkę przyjęło 69 proc. populacji, a 62 proc. populacji jest w pełni zaszczepiona.

Izraelski przewoźnik swą ofertę kieruje do wszystkich osób, które zdecydują się zarówno na przyjęcie pierwszej, drugiej, jak i przypominającej dawki preparatu.

Wizz Air zawiesza loty z powodu niskiego wyniku akcji szczepień

Węgierski przewoźnik Wizz Air z powodu niskiego wyszczepienia polskiego społeczeństwa podjął decyzję o zawieszeniu części lotów. Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira, otwarcie przyznał, że "to konsekwencja słabego wyniku akcji szczepień w Polsce".

Wcześniej zapowiadane cięcia tłumaczono wykryciem omikronu, wprowadzanymi restrykcjami oraz zmniejszonym zainteresowaniem lataniem w dobie pandemii. W rozmowie z magazynem "Re:view" Jozsef Varadi, szef Wizz Aira wskazał na poważniejszy problem, krytykując poziom wyszczepienia Polaków i dodając, że właśnie z tego samego powodu ograniczono liczbę lotów w Rumunii.

"To jest – przykro to mówić – konsekwencja słabego wyniku akcji szczepień w Polsce. Jaki jest sens latania na tak wielu trasach z kraju, który poziom szczepień ma ledwie na poziomie 50 procent? Doświadczenie uczy, że można się spodziewać samych problemów, lockdownów, zamykania lotnisk itp. Zresztą z dokładnie takiego samego powodu ograniczyliśmy też naszą obecność np. w Rumunii" – powiedział w "Re:view" Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira.

Z danych zebranych przez portal statystyczny Our World in Data, który jest prowadzony przez Uniwersytet Oksfordzki, wynika, że w Polsce zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki jest 54,7 proc. populacji.

Jozsef Varadi wskazał, że w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech zaszczepiono ok. 85 proc. obywateli i dlatego węgierski przewoźnik nie zamierza odwoływać lotów. Szef Wizz Aira dodał, że latanie do tych krajów obarczone jest mniejszym ryzykiem i "można też coś zaplanować, z nieco dalszą perspektywą czasową".

I właśnie od poziomu wyszczepienia Polaków przewoźnik uzależnia swoją obecność i aktywność w naszym kraju. "Mamy jasno nakreślony cel, czyli szybko wrócić do poziomów z 2019 roku. Być może już tego lata. Do tego potrzebna jest jednak masowa akcja szczepień" – powiedział Jozsef Varadi.

Zawieszone trasy

Od stycznia, po świętach i Nowym Roku, Wizz Air zawiesi wiele tras. Niektóre znikną z rozkładu na miesiąc, inne wrócą dopiero pod koniec marca. Niektóre trasy zostaną przywrócone tylko przed świętami, ale na początku 2022 roku zostaną zawieszone ponownie.

Loty z Krakowa:

Kraków–Reykjavik (trasa przywrócona od 17 grudnia i ponownie zawieszona od 7 stycznia do 27 marca)

Kraków–Birmingham (loty przywrócone 15 grudnia i ponownie zawieszone od 9 stycznia do 9 marca)

Kraków–Doncaster (brak połączeń w systemie rezerwacyjnym od 8 stycznia do 12 lutego)

Kraków–Bari (brak lotów w systemie od 9 stycznia do 13 marca)

Kraków–Katania (brak połączeń w systemie rezerwacyjnym od 9 stycznia do 2 marca)

Loty z Katowic:

Katowice–Bergamo (loty zawieszone od 1 stycznia do 28 marca)

Katowice–Liverpool (brak połączeń w systemie rezerwacyjnym od 6 stycznia do 28 marca)

Katowice–Bristol (brak lotów od 7 stycznia do 11 marca)

Katowice–Malta (połączenia wstrzymane od 3 stycznia do 7 marca)

Katowice–Kijów (loty zawieszone od 9 stycznia do 11 marca)

Katowice–Zaporoże (brak połączeń od 14 stycznia do 7 marca)

Katowice–Lwów (trasa wraca od 17 grudnia i zostanie ponownie zawieszona od 3 stycznia do 7 marca)

Loty z Gdańska:

Gdańsk–Bergamo (trasa wraca 22 grudnia, po czym zostaje zawieszona od 9 stycznia do 29 marca)

Gdańsk–Billund (trasa zawieszona od 12 stycznia do 12 lutego)

Gdańsk–Paryż (połączenie zawieszone od 4 stycznia do 12 marca)

Gdańsk–Tromso (loty przywrócone 23 grudnia, od 6 stycznia do 27 marca trasa ponownie zawieszona)

Gdańsk–Goteborg (loty zawieszone od 8 stycznia do 26 lutego)

Gdańsk–Edynburg (trasa wraca 19 grudnia, ale od 9 stycznia do 13 marca jest ponownie wstrzymana)

Gdańsk–Liverpool (połączenie niedostępne od 7 stycznia do 11 lutego)

Loty z Wrocławia:

Wrocław–Doncaster (połączenie niedostępne od 7 stycznia do 11 lutego)

Wrocław–Birmingham (trasa zawieszona od 8 stycznia do 29 marca)

Wrocław–Zaporoże (trasa zawieszona od 13 stycznia do 28 marca)

Wrocław–Dortmund (trasa zawieszona od 3 stycznia do 25 lutego)

Wrocław–Reykjavik (trasa zawieszona od 9 stycznia do 10 marca)

Loty z Warszawy:

Warszawa-Goteborg (trasa zawieszona od 7 stycznia do 11 lutego)

Warszawa-Birmnigham (brak połączeń od 8 stycznia do 12 lutego)

Warszawa-Neapol (trasa zawieszona od 8 stycznia do 12 lutego)

Warszawa-Edynburg (loty wracają 16 grudnia, ale od 9 stycznia do 13 lutego trasa ponownie zawieszona)

Warszawa-Liverpool (trasa niedostępna od 8 do 29 stycznia)

Loty z Lublina:

Lublin–Oslo (trasa zawieszona od 9 stycznia do 13 marca)

Lublin–Doncaster (loty niedostępne od 7 stycznia do 7 marca)

Loty ze Szczecina:

Szczecin-Bergen (połączenie zawieszone od 11 stycznia do 26 lutego)

Szczecin-Stavanger (trasa wstrzymana od 9 stycznia do 29 marca)

Loty z Poznania:

Poznań–Doncaster (loty niedostępne od 7 stycznia do 11 marca)

Loty z Olsztyna:

Olsztyn–Londyn Luton (trasa zawieszona od 9 stycznia do 20 lutego)

Loty z Rzeszowa:

Rzeszów-Oslo (połączenie zawieszone od 9 stycznia do 27 marca)

Wizz Air planuje także zmniejszenie częstotliwości liczby lotów z polskich lotnisk. Rzadziej kursować będą samoloty na trasie m.in.: z Warszawy do Rzymu, Bazylei, Lwowa, Madrytu, na Maltę czy Teneryfę.

Źródło: fly4free.pl, thereview.pl, Radio ZET, "The Independent"

Więcej o: