Betlejem, czyli "perła Palestyny". "Przed Bożym Narodzeniem nie śpi"

Betlejem to miasto znane głównie z narodzin Jezusa Chrystusa. Jak wyglądają tam święta Bożego Narodzenia? Z jakich atrakcji słynie miejscowość? Dowiecie się z naszego artykułu.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje?

Wielokrotnie podbijane, było między innymi pod panowaniem Rzymian, Krzyżowców, Turków, Jordańczyków oraz Izraelczyków. W 1995 roku miasto zostało przekazane administracji palestyńskiej. Betlejem stale jest pod zaostrzoną kontrolą. Jednak dlatego, że stanowi miejsce kultu narodzin Jezusa Chrystusa, przybywają tu tłumy turystów oraz pielgrzymów.

Betlejem - najważniejsze atrakcje miasta

Obecnie Betlejem uznawane jest za perłę Palestyny. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto najważniejsze atrakcje, które od lat przyciągają turystów z całego świata.

  • Bazylika Narodzenia Pańskiego (Church of Nativity) to pierwszy kościół chrześcijański, który wybudowano na terenie miasta. Świątynia powstała na rozkaz Konstantyna Wielkiego. Warto wspomnieć, że pod bazyliką znajduje się słynna Grota Narodzenia. 
  • Kolejna ważna atrakcja Betlejem to kościół rzymskokatolicki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który sąsiaduje ze wspomnianą bazylią. Wybudowano go w 1888 roku, czyli w czasach, gdy Palestyna znajdowała się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. 
  • Grota Mleczna to kościół klasztorny zakonu franciszkanów oraz znane sanktuarium maryjne. To półnaturalna i półsztuczna grota. Od 2009 roku znajduje się tu kopia figury Matki Bożej z Ludźmierza

Jak wyglądają święta w Betlejem?

Jak miasto funkcjonuje w okresie świąt Bożego Narodzenia? Jak łatwo domyślić się, jest to szczególny czas dla mieszkańców tego miasta. A tradycje wielu religii się przenikają.

Betlejem przed Bożym Narodzeniem nie śpi. Ruch na ulicach jest cały czas, ludzie robią zakupy, bary są pełne, wszędzie młodzież. To święto dla wszystkich - zarówno chrześcijańskich Arabów, którzy w Betlejem stanowią 20 procent ludności, jak i muzułmanów. Wielu ubiera choinki w swoich domach, bo muzułmanie wierzą w narodzenie Chrystusa.

- powiedział w rozmowie z naszym serwisem Palestyńczyk Salah Abu Laban.

W Bazylice Narodzenia Pańskiego w Wigilię jest tłum, w tym ważni politycy i hierarchowie kościelni, a także lokalne osobistości. Rezerwacje miejsc trzeba robić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na zewnątrz też stoją ludzie, ale w tym roku do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, czy odbędzie się msza i czy będzie można stać na zewnątrz. Jednak udało się, choć z mniejszym rozmachem niż zwykle

- wspomniał Salah Abu Laban.

Więcej o: