Zapaść turystyki na Bali. Tak źle jeszcze nie było

Od milionów do garstki. Tak w skrócie można opisać załamanie ruchu turystycznego na jednej z najbardziej ukochanej przez podróżników wyspie. Centralne Biuro Statystyczne Bali podało, że od stycznia do października 2021 roku wyspę odwiedziło raptem 45 zagranicznych turystów.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

"To najniższa liczba, jaką kiedykolwiek odnotowaliśmy" – powiedział CNN Nyoman Gede Gunadika, szef sekcji turystycznej prowincji Bali. Dane tym bardziej zaskakują, ponieważ lotnisko zostało oficjalnie ponownie otwarte dla lotów międzynarodowych 14 października.

Przyjeżdżają wybrańcy 

Trzeba przyznać, że na Bali przybywali prawdziwi miłośnicy Bali z... zasobnym portfelem. Ponieważ lotnisko Ngurah Rai (DPS) na wyspie w Denpasar jest zamknięte dla lotów międzynarodowych prawie przez cały rok, większość turystów przybyła prywatnymi jachtami. Ponadto, aby wejść na ląd i przekroczyć granice kraju, trzeba sprostać surowym wymogom wjazdowym. Obecnie nie można uzyskać wizy turystycznej, obowiązuje jedynie wiza biznesowa w cenie 300 dolarów, poza tym trzeba wykonać wiele testów PCR i wykupić specjalne ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto wzrosły ceny biletów lotniczych, bo nie ma bezpośrednich lotów.

Gdy zestawimy aktualne dane Centralnego Biura Statystycznego z tymi z lat poprzednich, zobaczymy ogromną przepaść. Dość powiedzieć, że w 2019 roku odnotowano ok. 6,2 mln przyjazdów turystów na wyspę, a w epidemicznym 2020 roku niewiele ponad milion. Brak przyjazdów na rajską wyspę to efekt restrykcji, szalejącej czwartej fali w Europie oraz wykrycia omikronu.

Jak informuje CNN, decyzje dotyczące wjazdu na wyspę podejmuje rząd centralny w Dżakarcie. Początkowo kwarantanny były krótsze, ale ostatnio znów zostały wydłużone z powodu omikronu.

"Przy tych wszystkich restrykcjach trudno oczekiwać, żeby zagraniczni turyści przyjechali na Bali" – zauważa Ray Suryawijaya, szef indonezyjskiego stowarzyszenia hoteli i restauracji. 

Odradza się turystyka krajowa

Na szczęście pojawia się niewielkie światełko nadziei. Odradza się bowiem turystyka krajowa. Ray poinformował, że obłożenie hoteli na Bali wynosi obecnie około 35 proc. "W weekendy Bali odwiedza około 13 tys. krajowych turystów" – dodaje.

Choć to niewielka liczba dla wielu Balijczyków, którzy utrzymują się z turystyki, to jednak daje nadzieję na uratowanie sezonu 2021.

Źródło: CNN

Więcej o: