Czy choinka to pogański zwyczaj? Kościół przez długi czas zajmował takie stanowisko

Współcześnie wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Jednak mało kto wie, że początkowo Kościół nie popierał zwyczaju ozdabiania drzewek. Podejście duchownych do tej kwestii musiało jednak z czasem ulec zmianie, gdyż z biegiem lat obrzęd zyskiwał coraz większą popularność.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Choinka to element, który od lat łączy święta Bożego Narodzenia w większości domów. Tradycja strojenia drzewek wywodzi się z Alzacji. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z XV-XVI wieku. To właśnie wtedy rozpoczęto ozdabianie iglaków orzechami i jabłkami, a także świecami i innymi dodatkami wykonanymi z papieru. Takie przystrojone drzewko nawiązywało do rajskiego drzewa, niosącego obietnicę nadziei i odrodzenia.

 

Czy choinka to zwyczaj pogański?

Co ciekawe, początkowo Kościół sprzeciwiał się zwyczajowi, który zyskiwał coraz większą popularność wśród wiernych. Duchowieństwo uznało go za pogański. Powód? Dawniej iglaste drzewo uznawane było za symbol życia, odradzania się i płodności. To dlatego, że nie brązowiało i nie zrzucało igieł na zimę. Jego kult był obecny w ludowej tradycji przedchrześcijańskiej. Przykładowo: w starożytnym Rzymie w połowie grudnia z okazji święta Saturna takie drzewka ozdabiano metalowymi przedmiotami. Jednak tradycje tego typu nie miały nic wspólnego z Bożym Narodzeniem.

Ostatecznie jednak Kościół zmienił podejście do tej kwestii. Zaczęto nawet zachęcać ludzi do ozdabiania drzewek ku pamięci pierwszych ludzi według relacji biblijnych, czyli Adama i Ewy. Po latach zwyczaj przystrajania drzewka iglastego na święta stał się popularny w całej Europie. Podobno wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki szybko więc stały się popularne w protestanckich Niemczech.

Choinki w Polsce

Do naszego kraju tradycja przywędrowała wraz z niemieckimi osadnikami na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo choinki można było zobaczyć tylko w domach warszawskiego mieszczaństwa. Po latach zwyczaj przeniósł się do domów polskiej szlachty i magnaterii.

Na wsi choinki pojawiły się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Drzewkiem była zazwyczaj jodła, którą gospodarz przynosił w wigilijny ranek. Wówczas zbierali się wszyscy domownicy i wspólnie przygotowywali świąteczne drzewko.

Więcej o: