Święty Mikołaj jest postacią historyczną, świętym kościoła katolickiego i prawosławnego, którego wspomnienie przypada na 6 grudnia. Żył na przełomie III i IV wieku i piastował funkcję biskupa miasta Mira w dzisiejszej Turcji. Święty Mikołaj zasłynął z pomocy niesionej biednym i potrzebującym, a także z obdarowywania ich chlebem. Postać Świętego Mikołaja ze współczesnej popkultury jest ściśle wzorowana na tureckim biskupie, jednak wizerunek brodatego staruszka w czerwonym stroju dał się poznać dopiero w latach 30 XX wieku za sprawą kampanii reklamowej Coca-Coli. Obecnie myśląc o Świętym Mikołaju mamy przed oczami ten właśnie obraz, wykreowany prawie 100 lat temu. Legenda Świętego Mikołaja jest ciągle żywa i nadaje świętom niepowtarzalnej magii. Skąd tak naprawdę przychodzi do nas Święty Mikołaj? Niezależnie od miejsca, z którego przybywa do nas sympatyczny staruszek, zawsze możemy się spodziewać prezentów i donośnego "Ho! Ho! Ho!".
Laponia - dom Świętego Mikołaja
Jeżeli Święty Mikołaj mieszka w Europie, to z pewnością w Laponii - północnym regionie Finlandii. To miejsce idealnie wpisuje się w nasze wyobrażenie Świętego Mikołaja, wykreowane przez popkulturę. Sympatyczny staruszek ma mieszkać w przytulnym domku otoczonym ośnieżonymi górami, przed wejściem czekają sanie zaprzężone w zaprzęg reniferów, a na niebie rozpościera się zorza polarna. Takie widoki czekają na nas, gdy wybierzemy się w podróż do miasta Rovaniemi znajdującego się na linii koła podbiegunowego. Powstała tam wioska Świętego Mikołaja, którą można odwiedzać przez cały rok.
Santa Claus z Alaski
Amerykański święty Mikołaj ma mieszkać na samym Biegunie Północnym. Cała amerykańska legenda o świętym Mikołaju opiera się na tym, że wszyscy wiedzą, gdzie on mieszka, jednak nikt nie wie, gdzie to miejsce się znajduje. Także Biegun Północny jako dom świętego Mikołaja jest niemal legendarną krainą, chociaż na potrzeby spopularyzowania postaci tego sympatycznego staruszka, na Alasce powstała miejscowość o nazwie North Pole. Ta miejscowość w całości nawiązuje do tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz postaci samego świętego Mikołaja - brodaty starzec ma tam mieszkać wraz z żoną i gromadką pracowitych elfów.
Mikołaj czy Dziadek Mróz?
Święty Mikołaj w Rosji i wschodniej Europie nieco różni się od tego wykreowanego przez kulturę zachodnią. Przede wszystkim przychodzi z prezentami w Nowy Rok, nosi długi, najczęściej niebieski płaszcz i podpiera się biskupią laską. Zazwyczaj pojawia się w towarzystwie swojej wnuczki - Śniezynki lub Gwiazdeczki. W Rosji za siedzibę Dziadka Mroza uważa się miejscowość Wielki Ustiug, natomiast we wschodniej Europie uważa się, że Dziadek Mróz mieszka po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej.
Turcja - dom prawdziwego Mikołaja
Prawdziwy Święty Mikołaj to tak naprawdę biskup Miry, uważany za jednego z najbardziej zapracowanych świętych za sprawą licznych patronatów. Święty Mikołaj opiekuje się między innymi ubogimi dziećmi, żeglarzami, pannami na wydaniu, cukiernikami, uczniami czy rolnikami. Czy zatem Mikołaj przybywa w noc 24 grudnia właśnie z Turcji? Jak myślicie?
Nie ważne, skąd przychodzi do nas Święty Mikołaj. Najważniejsze, by przynosił nam uśmiech, dziecięcą radość i niepowtarzalną magię świąt. Ale warto pamiętać, że nie ważne skąd Mikołaj do nas przyjdzie, na pewno będzie miał ochotę na ciasteczka i kubek mleka.