Fascynujący "potwór" z głębin. Naukowcy nie ukrywają ekscytacji [WIDEO]

Głębiny oceaniczne wciąż pozostają dla nas tajemnicą. Tym bardziej cieszy, gdy naukowcom udaje się raz na kilkadziesiąt godzin nagrań uchwycić nietypowe, ale zjawiskowe zwierzę. To macropinna microstoma - ryba z przezroczystą głową i zielonymi oczami.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Monterey Bay Aquarium Research Institute opublikowało nagranie, na którym widać rybę z przezroczystą głową. Można nawet dostrzec zielone gałki oczne zwierzęcia i inne jego organy. Tak nietypowa anatomia zwierzęcia ułatwia mu poszukiwanie pożywienia (żywi się meduzami). Badania wykazały, że ryba jest w stanie za pomocą swoich oczu patrzeć zarówno do przodu, jak i do góry.

 

Wyjątkowe doświadczenie

Ten zjawiskowy okaz został nagrany na głębokości 650 m podczas ekspedycji zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego w Zatoce Monterey u wybrzeży Kalifornii. Badacze nie ukrywają ekscytacji. "Wszyscy wiedzieliśmy, że jest to prawdopodobnie doświadczenie, które zdarza się raz w życiu, ponieważ ta ryba jest niemal nieuchwytna" – powiedział w rozmowie z portalem livescience.com pilot sterujący pojazdem, Knute Brekke.

Rzeczywiście naukowcy mogą mówić o ogromnym szczęściu, ponieważ do tej pory udało się kamerom uchwycić tę niezwykłą rybę zaledwie dziewięć razy. Dodajmy, że podczas ponad 5 tys. misji i niemal 30 tys. godzin nagrań. 

Wciąż nie wiadomo, ile ich jest

Macropinna microstoma to gatunek, który występuje w północnym Pacyfiku od Morza Beringa na północy po Japonię i Kalifornię Dolną na południu na głębokości od 600 do 800 m. Osiąga do 15 cm długości, charakteryzuje się niezwykle czułym narządem wzroku. Jak podaje Wikipedia, mały otwór gębowy sugeruje, że żywi się drobnym pokarmem. W żołądkach złowionych okazów znajdowano resztki parzydełkowców. Wciąż wyzwaniem dla naukowców pozostaje oszacowanie, ile takich osobników skrywają głębiny oceanów.

Źródło: www.livescience.com / Podróże Onet.pl / Wikipedia

Więcej o: