Jak spędzić ferie zimowe, czyli kreatywne pomysły na ferie w mieście

Jak spędzić ferie zimowe kiedy mamy ograniczone możliwości wyjazdu poza miejsce zamieszkania? Czy da się w ciekawy sposób zaplanować ferie w mieście? Zobacz nasze propozycje spędzania wolnego czasu w trakcie ferii.

Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi? W domu nie musi być nudno!

Jak spędzić ferie zimowe to pytanie, które wbrew pozorom zadają sobie częściej rodzice niż dzieci. Dzieciaki zazwyczaj mają swoje upodobania co do spędzania wolnego czasu i jeśli damy im wolną rękę to zagłębią się w wirtualnym świecie nie wiedząc nawet kiedy upływa dzień. Sęk w tym, aby wolne dni zorganizować tak, aby odniosły one z nich jak największą korzyść - z daleka od nauki, ale też mediów społecznościowych i całej tej elektronicznej otoczki. Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi, aby były one zadowolone i produktywnie wykorzystały wolne dni? Otóż wiele zależy od inwencji i energii rodziców. Bo nawet w domowym zaciszu da się ciekawie zorganizować czas, spędzając go razem na wykonywaniu czynności, które wszystkim uczestnikom przyniosą satysfakcję. I tak warto na pewno wydobyć z zakamarków szafy gry planszowe, które nie tylko rozwijają wyobraźnię, uczą strategicznego myślenia, ale także zbliżają członków rodziny, tworząc przestrzeń do wspólnej zabawy. 

Ferie zimowe. Pomysły na to, jak spędzić wolny czas

Oczywiście ferie zimowe to także czas na aktywność fizyczną, na którą zazwyczaj nie ma tyle czasu w ciągu tygodnia roboczego. W większości miast organizowane są w tym czasie specjalne półkolonie, ale też warsztaty, w których mogą brać udział dzieci i młodzież. Miejskie ośrodki sportu organizują zazwyczaj zawody indywidualne i drużynowe w różnych dyscyplinach sportowych. Warto zatem śledzić informacje pojawiające się na profilach społecznościowych lub stronach internetowych takich miejsc i korzystać z ich oferty.

Pomysły na ferie zimowe w aktywnym wydaniu można także samodzielnie wprowadzić w życie. Warto bowiem wybrać się na lodowisko, które znajdzie się praktycznie w każdej większej i mniejszej miejscowości. Także zabawa na sankach nie wymaga specjalnego przygotowania, pod warunkiem, że zimowa aura dopisze na ferie. 

Zobacz też: Trasy na narty biegowe: Warszawa. Gdzie w stolicy i okolicach można poszaleć na biegówkach?

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Ferie zimowe. Co robić z dziećmi?

Dzieci, które przejawiają zdolności artystyczne, w ferie zimowe powinny zajrzeć do okolicznego młodzieżowego domu kultury lub biblioteki. W takich instytucjach zazwyczaj w czasie wolnym od nauki organizowane są różnego typu warsztaty czy pokazy dla osób zainteresowanych malarstwem, fotografią, muzyką i nie tylko. Ze względu na obostrzenia i limity osób warto wcześniej zarezerwować miejsce, aby nie okazało się, że limit został zbyt szybko wyczerpany. Co robić z dziećmi w ferie zimowe? Otóż można także rozwijać ich talenty w domu. Wspólne gotowanie, rysowanie czy śpiewanie jest doskonałą formą spędzania czasu, a jednocześnie pomaga odkrywać pokłady kreatywności i potencjał kryjący się w każdym dziecku. 

Ferie zimowe: atrakcje. Co można robić gdy za oknem nie ma śniegu?

Co można robić w ferie? Atrakcje na śniegu wydają się najlepszą odpowiedzią. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie lata, nie można mieć pewności co do tego, że ferie w mieście będą równoznaczne z białymi feriami. Śnieg to w naszej szerokości geograficznej coraz częściej loteria, w której trudno przewidzieć kiedy pojawią się oczekiwane opady. Niemniej jednak istnieje wiele rzeczy, które można robić w ferie zimowe. Atrakcje takie jak baseny, kryte korty tenisowe, sztuczne lodowiska, ale też kina, teatry czy muzea interaktywne działają cały czas bez względu na aurę. Warto korzystać z ich oferty, która zwłaszcza w okresie ferii jest nastawiona na odwiedziny rodzin z dziećmi. 

Zobacz też: Zima w USA. Gdzie są najzimniejsze zimy w Stanach Zjednoczonych?

Więcej o: