Sylwester w Budapeszcie - uroki świętowania na Węgrzech

Sylwester w Budapeszcie może być doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy chcemy ten dzień spędzić poza krajem, ale nie mamy dość dużo czasu. Na co się nastawić?

Sylwester w Budapeszcie. Czemu warto tam być?

Czy warto spędzić Sylwestra w Budapeszcie? Wyjazd na Węgry nie wydaje się być zbyt egzotycznym i przez to wymagającym kierunkiem, ale jednak daje dość ciekawe perspektywy przywitania Nowego Roku. Sam Budapeszt zamienia się podczas nocy sylwestrowej w prawdziwe miasto zabawy z miejską celebracją pod gołym niebem. Zachwycić mogą także tutejsze pokazy fajerwerków, które pięknie prezentują się w mieście pełnym zabytków i słynnych mostów na Dunaju. 

Oczywiście warto skorzystać z oferty tutejszych barów, dyskotek i restauracji, które przygotowują na ten czas specjalne menu. Jest to często niepowtarzalna okazja dla spróbowania specjałów węgierskiej kuchni.

Wypad sylwestrowy na Węgry koniecznie trzeba połączyć ze zwiedzaniem tego pięknego miasta. Nawet w skróconym programie wizyty powinny się znaleźć takie miejsca, jak Wzgórze Zamkowe, Zamek Buda, Bazylika św. Stefana i Góra Gellerta. Pamiętajmy też, że Budapeszt jest miastem term, basenów i SPA. Organizowane są nawet imprezy sylwestrowe w takich miejscach - warto rozważyć je jako okazję do spędzenia tego dnia w prawdziwie nietypowy sposób. 

Sylwester w Budapeszcie - loty i nie tylko

Jak dostać się na Sylwestra w Budapeszcie? Loty bezpośrednie z kilku polskich lotnisk mogą nam znacząco skrócić czas podróży. Do wyboru mamy przede wszystkim Warszawę i Kraków, ale też Poznań. Oczywiście odległość do stolicy Węgier nie jest zbyt duża - można skorzystać z oferty komunikacji pasażerskiej lub wybrać w podróż własnym samochodem.  

BudapesztBudapeszt fot. KAYCCO (istock)

Sylwester w Budapeszcie - ceny. Jakich wydatków się spodziewać?

Czy bardzo dużo pieniędzy wydamy, decydując się na Sylwestra w Budapeszcie? Ceny w stolicy Węgier ogólnie rzecz biorąc, nie należą do najwyższych. Z pewnością jest to jedna z tańszych stolic w Unii Europejskiej. Nie powinniśmy więc bardziej odczuć takiego wyjazdu, niż w przypadku świętowania w innych dużych miast środkowej Europy. Warto jednak pamiętać, że okres świąteczny i sylwestrowy rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim ceny atrakcji w samego Sylwestra będą wyższe. Liczne restauracje przygotowują specjalne oferty, które są zwykle droższe. Dodatkowo warto dokonać wcześniejszej rezerwacji - zaoszczędzimy wtedy pieniądze, ale też nerwy w przypadku, gdybyśmy mieli mieć trudność ze znalezieniem lokalu. 

Budapeszt, WęgryBudapeszt, Węgry JAROSLAW KUBALSKI

Sylwester w Budapeszcie - pogoda

Jakiej aury powinniśmy się spodziewać podczas Sylwestra w Budapeszcie? Pogoda w stolicy Węgier w grudniu w ciągu dnia wynosi średnio ok. 3 stopni C. Zimniej jest jedynie w styczniu, ale nie powinniśmy się obawiać szczególnie złych warunków nawet dla świętowania pod gołym niebem. Długoterminowa prognoza pogody jest optymistyczna - ostatnie dni grudnia w Budapeszcie przyniosą 1 stopień C ze słabym wiatrem i niewielkimi opadami śniegu.  

Sylwester w Budapeszcie. Jak zorganizować wypad na Węgry?

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć odnośnie Sylwestra w Budapeszcie? Jak zorganizować wyjazd? Opcji mamy przynajmniej kilka. Bliskość stolicy Węgier sprawia, że zorganizowanie Sylwestra na własną rękę jest dość proste. Możemy także zdecydować się na pobyt wykupiony w biurze podróży. Dostępne są krótkie i tanie wycieczki obejmujące noc sylwestrową i zwiedzanie miasta, ale także dłuższe wycieczki objazdowe. Na ostatnie trzeba poświęcić więcej czasu, ale w zamian zyskujemy możliwość zwiedzenia jeszcze kilku ciekawych lokalizacji na Węgrzech. 

Zobacz też: Sylwester w Paryżu. Czemu warto świętować w stolicy Francji?

Zobacz wideo Jarmark bożonarodzeniowy w Bremie
Więcej o: