Chcesz spędzić święta za granicą? Przygotuj się na liczne restrykcje

Święta za granicą to plany wielu Polaków. Choć certyfikat covidowy zdecydowanie ułatwia podróżowanie po Europie, należy mieć na uwadze, że niektóre kraje wprowadziły dodatkowe restrykcje. Na co należy się przygotować przed podróżą do Czech, Portugalii, Niemiec czy Grecji?

Podczas minionych świąt nie mogliśmy cieszyć się podróżowaniem za sprawą lockdownu, nie tylko w Polsce, lecz także większości krajów na świecie. Na szczęście w tym roku wiele państw otworzyło się na turystów, chociaż wciąż obowiązuje szereg obostrzeń. Na co musimy się przygotować, jeśli wybieramy się na święta za granicę? 

1. Niemcy - kwarantanna dla niezaszczepionych

Niemiecki rząd federalny kwalifikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na dużą liczbę zachorowań. Każda osoba, która wybiera się do Niemiec, a nie jest w pełni zaszczepiona, musi oddać się obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantannie, z której może zwolnić ja odpowiedni wynik testu. Dzieci poniżej dwunastego roku życia przechodzą pięciodniową kwarantannę. Na stokach narciarskich mogą przebywać tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

2. Czechy - jeśli nie jesteś zaszczepiony, czekają cię dwa testy

Jeśli wybierasz się do Czech bez pełnego pakietu szczepień przeciwko COVID-19, musisz przygotować się na dwa obowiązkowe testy. Niezaszczepieni turyści są zobowiązani przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego na 72 godziny przed planowanym przyjazdem, a także ponownym wykonaniem testu PCR między piątym a siódmym dniem pobytu. Niezaszczepieni oczywiście mają obowiązek noszenia maseczek wszędzie poza miejscem zakwaterowania.

3. Portugalia - nie wystarczy dowód szczepienia

Jeśli wybierasz się na święta do Portugalii, musisz przedstawić negatywny wynik testu lub zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi, że przebyłeś zakażenie COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikat covidowy potwierdzający wyzdrowienie zdecydowanie ułatwi ci podróżowanie, przygotuj się na to, że będzie on sprawdzany, kiedy będziesz wchodzić na przykład do restauracji.

4. Grecja - otwarta dla w pełni zaszczepionych

Jeśli wybierasz się do Grecji na święta i jesteś w pełni zaszczepiony, nie masz powodów do obaw. Osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu PCR ważnego 72 godziny. Przydatny jest również certyfikat covidowy lub certyfikat zaczepienia - szczególnie jeśli chcesz wejść do centrum handlowego lub restauracji. Oczywiście wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

5. Austria znosi lockdown

Jeśli planujemy wyjechać do Austrii i oddać się zimowemu szaleństwu, przy wjeździe do kraju będzie potrzebny certyfikat covidowy. Na terenie Austrii obowiązuje jedynie zaświadczenie o zaszczepieniu lub wyzdrowieniu. W miejscach publicznych i zamkniętych przestrzeniach należy nosić maseczki. Na stokach mogą przebywać ozdrowieńcy i osoby zaszczepione.

Źródło: Radio ZET

Zobacz wideo
Więcej o: