Wybierasz się do Zakopanego? Uważaj na fałszywe oferty wynajmu kwater. Policja apeluje o ostrożność

Boże Narodzenie i sylwester to pora, kiedy Zakopane szturmują tłumy turystów. W tym czasie pojawia się wiele fałszywych ofert wynajmu kwater, a cwani oszuści zarabiają na nieostrożnych podróżnych. Co zrobić, by nie zostać oszukanym? Zakopiańska policja wyjaśnia.

Okres między Bożym Narodzeniem a sylwestrem to czas, kiedy górskie miejscowości przeżywają prawdziwy najazd turystów spragnionych zimowego szaleństwa. Największe oblężenie przeżywa oczywiście zimowa stolica Polski - Zakopane. Policja ostrzega przed fałszywymi ofertami wynajmu kwater, których w internecie jest bez liku. Co zrobić, by nie dać się oszukać i spędzić spokojne ferie w Zakopanem? 

Po pierwsze należy sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybieramy, rzeczywiście istnieje. Często już samo ogłoszenie może nam dać do myślenia. Należy sprawdzić przede wszystkim, czy jest podany numer telefonu do właściciela i numer stacjonarny placówki, dane osobowe właściciela i dokładny adres. Bardzo ważnymi danymi są też adres e-mail i strona www miejsca, do którego się wybieramy. Jeśli z jakiegoś powodu brakuje tych danych, a właściciel stara się być anonimowy, powinniśmy być ostrożni i raczej nie ryzykować. Policja otrzymuje dużo zgłoszeń od oszukanych turystów, którym właściciele pensjonatów oferują tak zwane "pokoje widmo". Po wpłaceniu zaliczki i przybyciu na miejsce okazuje się, że zarezerwowany pokój nie istnieje. Głośno było także o nieistniejącej willi na Podhalu. Na portalu Booking.com oszust wykorzystał zdjęcia willi z francuskich Alp i w ogłoszeniu umieścił informacje odnośnie do adresu i zawrotnej kwoty wynajmu - ponad dwóch tysięcy zł za noc. Oszuści na szczęście zostali zdemaskowani, ale wielu innych nieuczciwych wynajmujących bierze z nich przykład.

Kiedy wybraliśmy już miejsce na urlop w Zakopanem, warto sprawdzić, czy ogłoszenie widnieje także na innych stronach oferujących wynajem kwater i noclegów. Należy też kierować się opiniami innych podróżnych - to może wiele powiedzieć o danym miejscu, a także rozwiać ewentualne wątpliwości co do autentyczności ogłoszenia.

Jeśli na forach internetowych brak jest jakichkolwiek opinii na temat wybranego miejsca, a dodatkowo cena wynajmu jest zadziwiająco niska, powinno wzbudzić to naszą czujność. Jeśli wybrany przez nas obiekt działa w pełni legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie miasta. Z łatwością można to sprawdzić i upewnić się, że nie zostaniemy oszukani.

Bardzo ważną rzeczą, na którą musimy wyjątkowo uważać, jest dokonywanie płatności. Zaliczkę należy wpłacać na konto z właściwymi danymi, a wszystkie propozycje przelania kwoty na zagraniczne konta lub niepowiązane z właścicielem ośrodka powinny wzbudzić naszą czujność.

Podczas wybierania kwatery w Zakopanem najlepiej jest kierować się opiniami znajomych, którzy już dane miejsce odwiedzili. To skutecznie zmniejszy szanse na potencjalne oszustwo, jednak zawsze należy być czujnym. 

Zobacz wideo
Więcej o: