Jak przygotować się na łyżwy? - abc zimowej zabawy

Jak przygotować się na łyżwy i czy warto kupować nowy sprzęt? Odpowiedzi na te i inne pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Nauka jazdy na łyżwach - od jakiego wieku? 

Dokładnie tak jak w przypadku każdego sportu, nauka jazdy na łyżwach może towarzyszyć dziecku już od najmłodszych lat. Za odpowiedni wiek uznaje się już 4 lata, to czas intensywnego rozwoju i względnej samodzielności. Jazda na łyżwach dla początkujących zawsze powinna odbywać się pod okiem rodzica lub instruktora w bezpiecznym środowisku. Zdecydowanie nie powinno się zabierać dzieci na zamarznięte rzeki lub jeziora, jest to bardzo niebezpieczne. 

Jazda na łyżwach dla początkujących. O czym warto pamiętać? 

Interesuje cię jazda na łyżwach dla początkujących? Zobacz, o czym należy pamiętać:

  1. Jak już wspomniano powyżej, zawsze wybieramy bezpieczne lodowiska lub ślizgawki sezonowe. Na początek idealne będą profesjonalne obiekty z całym zapleczem, gdzie można nie tylko uczyć się pod okiem instruktora, ale też skorzystać z tzw. pingwinka oraz wypożyczyć sprzęt. Na lodowisku panują też stałe warunki, a w przerwie można skorzystać z bufetu.  
  2. Dokładnie tak jak w przypadku innych dyscyplin jazda na łyżwach dla początkujących i                profesjonalistów zawsze powinna rozpocząć się od rozgrzewki. Zastane kości i sztywne mięśnie   zwiększają szansę na upadek i jego bolesne konsekwencje. 
  3. Kolejna ważna zasada dotyczy postawy, ciało powinno być lekko pochylone do przodu. Wygięty    łuk do tyłu zwiastuje kłopoty. Każdy, kto nie czuje się pewnie, powinien zacząć od jeżdżenia wzdłuż balustrady lub z pingwinkiem. 
  4. Jak uniknąć zderzenia z innymi użytkownikami lodowiska? Częstym błędem jest wzrok skupiony    na łyżwach, tymczasem powinniśmy bacznie obserwować to co dzieje się przed nami. Tylko w ten sposób można uniknąć bolesnego upadku.  

Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji. Gdzie warto wybrać się, aby poszusować na nartach?

Jazda na łyżwach: sprzęt - czy potrzebujesz własnej pary łyżew? 

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto wcześniej łyżwy wypożyczyć na miejscu lub poprosić o przysługę kogoś znajomego. Dokładnie tak jak w przypadku każdego innego sportu, szybko może okazać się, że był to pierwszy i ostatni raz. Nowe łyżwy zapewniają zdecydowanie większy komfort jazdy, ale częstym błędem jest już samo sznurowanie. Dobrze zasznurowane łyżwy, nawet z drugiej ręki to duża różnica. Jeśli zdecydujesz się już na kontynuację jazdy na łyżwach, na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu? 

Łyżwy potrzebne do gry na lodowisku i nie tylko - rodzaje łyżew

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma być przeznaczenie nowej pary łyżew. Łyżwy potrzebne do gry na lodowisku zdecydowanie różnią się od pary figurowej. O szczegółach piszemy poniżej. 

  • Łyżwy hokejowe wyróżnia rodzaj użytych materiałów, pancerna ochrona stopy w tym wydaniu sprawdzi się zarówno do gry jak i podczas jazdy. Od razu warto też zaznaczyć, że nie wszystkie pary o nazwie hokejowe nadają się dla graczy. 
  • Łyżwy figurowe to dużo delikatniejsza wersja, służą do precyzyjnych ruchów oraz skoków. Są bardzo zgrabne i ładnie prezentują się na stopie, materiał to najczęściej delikatna skóra, która nie blokuje ruchu.
  • Panczeny to rodzaj łyżew zarezerwowanych do wyścigów, ich ostrze jest dłuższe, a opływowy kształt ma wpływ na szybkość zawodnika. 
Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Sztywna skorupa zapewnia stabilność, dodatkowo warto zwrócić uwagę na wypełnienie wokół kostek. Wypełnienie dobrej jakości lepiej dostosowuje się do kształtu stopy oraz kostki. Profilowana wkładka to gwarancja stabilnej stopy bez wewnętrznych ruchów. Dokładnie tak jak w przypadku skorupy, im grubszy i bardziej sztywny język, tym większy komfort. Ostrze najczęściej występuje w dwóch rodzajach: stal węglowa oraz stal nierdzewna, która jest bardzo wytrzymała. W przypadku początkujących łyżwiarzy najlepszym rozwiązaniem będą sznurowane modele. 

Co wziąć na łyżwy - jakie ubranie? 

Co wziąć na łyżwy? Podstawa to wygodne spodnie i podkoszulek z długim rękawem. Na wierzch zakładamy przewiewną bluzkę oraz lekką kurtkę. Bardzo ważne są też dodatki takie jak czapka oraz rękawiczki, które dodatkowo chronią dłonie przy ewentualnym upadku. 

Zobacz też: Zima w Australii - czy w Australii pada śnieg i do ilu stopni może wynieść najniższa temperatura?

Więcej o: