Wolność kochają i rozumieją, ale omikron skutecznie ujarzmił ich swobodę. Nie masz przepustki, jesteś persona non grata

Włosi też kochają wolność jak Polacy, a jednak swoje zapędy potrafią powstrzymać w obliczu walki z COVID-19. Od 6 grudnia Włochy zaostrzają restrykcje wobec osób niezaszczepionych. Aby wejść do restauracji, barów czy kina trzeba okazać wzmocnioną wersję przepustki covidowej, tzw. super green pass. Mogą się nią posługiwać wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

BBC informuje o zaostrzeniu kursu walki z COVID-19 we Włoszech. To reakcja na najnowszy wariant omikron i próba uchronienia kraju przed lockdownem w okresie świąteczno-noworocznym. Nowe zasady obowiązują od 6 grudnia do 15 stycznia 2022 roku.

Do tej pory we Włoszech obowiązywała zwykła zielona przepustka, tzw. green pass. Otrzymywały ją osoby, które wykonały test na COVID-19 (jej ważność to 48 lub 72 godz. w zależności od wykonanego badania). Teraz obowiązywać będzie super green pass. Otrzymają ją wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy i tylko okazanie takiego dokumentu jest warunkiem wejścia do kin, teatrów, dyskotek czy na imprezy masowe.

Podstawowa przepustka wciąż honorowana

Podstawowa przepustka przyda się, aby móc korzystać z transportu miejskiego i wsiąść do pociągu regionalnego. Za jazdę bez wymaganego dokumentu można otrzymać mandat w wysokości 400 euro (1800 zł). Trzeba również założyć maseczkę i zachowywać dystans.

Będąc w posiadaniu green pass, wprawdzie nadal można podróżować samolotami oraz korzystać z bibliotek, siłowni czy basenów, ale jeśli turyści chcą spędzić w hotelu trzy doby i więcej muszą okazać nową przepustkę.

Brak jakiejkolwiek przepustki oznacza niemal całkowite wykluczenie z korzystania z przestrzeni publicznej we Włoszech.

Wysoki poziom szczepień, ale to za mało

Władze Italii chcą w ten sposób zachęcić do szczepień osoby wahające się. Włochy są krajem z jednym z najwyższych współczynników wyszczepienia na świecie. Jak podaje portal Our World in Data, poziom wyszczepienia populacji wynosi 74,2 proc. Podano 99,3 mln dawek, a pełną dawką zostało zaszczepionych 44,2 mln Włochów. 

Do tej pory we Włoszech na COVID-19 zachorowało ponad 5 mln pacjentów, wyzdrowiało 4 mln 748 tys., a umarło 134 tys. 287 osób. 6 grudnia stwierdzono 9 tys. 503 nowych zakażeń, a 92 osoby zmarły.

W Polsce rządowi brak odwagi

Dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. Jakie rozwiązania wprowadzają polskie władze? 

od 15 grudnia - obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),

od 15 grudnia - ograniczenie w transporcie zbiorowym do 75 proc.,

od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,

31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,

od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),

od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy

od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,

od 1 marca obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Źródło: BBC, CNN, the local, Our World in Data, worldometers.info

Więcej o: