Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
BBC informuje o zaostrzeniu kursu walki z COVID-19 we Włoszech. To reakcja na najnowszy wariant omikron i próba uchronienia kraju przed lockdownem w okresie świąteczno-noworocznym. Nowe zasady obowiązują od 6 grudnia do 15 stycznia 2022 roku.
Do tej pory we Włoszech obowiązywała zwykła zielona przepustka, tzw. green pass. Otrzymywały ją osoby, które wykonały test na COVID-19 (jej ważność to 48 lub 72 godz. w zależności od wykonanego badania). Teraz obowiązywać będzie super green pass. Otrzymają ją wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy i tylko okazanie takiego dokumentu jest warunkiem wejścia do kin, teatrów, dyskotek czy na imprezy masowe.
Podstawowa przepustka przyda się, aby móc korzystać z transportu miejskiego i wsiąść do pociągu regionalnego. Za jazdę bez wymaganego dokumentu można otrzymać mandat w wysokości 400 euro (1800 zł). Trzeba również założyć maseczkę i zachowywać dystans.
Będąc w posiadaniu green pass, wprawdzie nadal można podróżować samolotami oraz korzystać z bibliotek, siłowni czy basenów, ale jeśli turyści chcą spędzić w hotelu trzy doby i więcej muszą okazać nową przepustkę.
Brak jakiejkolwiek przepustki oznacza niemal całkowite wykluczenie z korzystania z przestrzeni publicznej we Włoszech.
Władze Italii chcą w ten sposób zachęcić do szczepień osoby wahające się. Włochy są krajem z jednym z najwyższych współczynników wyszczepienia na świecie. Jak podaje portal Our World in Data, poziom wyszczepienia populacji wynosi 74,2 proc. Podano 99,3 mln dawek, a pełną dawką zostało zaszczepionych 44,2 mln Włochów.
Do tej pory we Włoszech na COVID-19 zachorowało ponad 5 mln pacjentów, wyzdrowiało 4 mln 748 tys., a umarło 134 tys. 287 osób. 6 grudnia stwierdzono 9 tys. 503 nowych zakażeń, a 92 osoby zmarły.
Dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. Jakie rozwiązania wprowadzają polskie władze?
od 15 grudnia - obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
od 15 grudnia - ograniczenie w transporcie zbiorowym do 75 proc.,
od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,
od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,
od 1 marca obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.
Źródło: BBC, CNN, the local, Our World in Data, worldometers.info