Najdroższe miasto świata. Już nie Paryż

Już nie Paryż i Singapur, a Tel Awiw jest najdroższym miastem na świecie. Do przetasowań w rankingu doprowadziły problemy z łańcuchem dostaw i walka z COVID-19.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Izraelska armia chwali się skutecznością Żelaznej Kopuły

"The Economist" opublikował ranking najdroższych i najtańszych miast świata. "Global Cost of Living Index", czyli "globalny indeks kosztów życia", który znalazł się w środowym wydaniu magazynu, bierze pod lupę ceny w 173 miastach. A dokładniej analizuje koszyk ponad 200 produktów i usług.

Z tych analiz wyłonił się lider, który w zeszłorocznym zestawieniu uplasował się na 5. pozycji. Izraelska metropolia wyprzedziła m.in. Paryż, Hong Kong, Zurich, Singapur i Osakę, z którą dzieliła miejsce. "The Economist" wskazuje, że skok w rankingu odzwierciedla "siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania".

Na umocnienie szekla wpłynął również udany proces wprowadzenia szczepionek na COVID-19. Z danych Our World in Data wynika, że w Izraelu zostało w pełni zaszczepionych 62 proc. populacji. Według agencji Reuters na początku listopada izraelski szekel wzrósł o 4 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego od początku roku. "The Economist" podaje, że ceny w Tel Awiwie wzrosły o ok. jedną dziesiątą.

Drugie miejsce zajmują Paryż (w ubiegłym roku był liderem rankingu) i Singapur. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również Zurych, Hongkong, Nowy Jork, Genewa, Kopenhaga, Los Angeles i Osaka.

Świat zmaga się z inflacją

Przy okazji badania Economist Intelligence Unit zwraca uwagę, że inflacja na świecie wzrosła o 3,5 proc. w porównaniu do 2020 roku, która wywczas wynosiła 1,9 proc. Upasana Dutt, dyrektor ds. światowych kosztów utrzymania w EIU zauważyła, że jest to najszybsze tempo inflacji od pięciu lat. 

"Łańcuch dostaw, wahania kursów walut i zmiany popytu doprowadziły do wzrostu cen towarów" – tłumaczą autorzy raportu. Z danych wynika, że najbardziej wzrosły ceny benzyny (wzrost średnio o 21 proc. na litrze w 2021 roku).

"W nadchodzącym roku ceny w wielu miastach będą dalej rosły wraz ze wzrostem płac" – powiedziała Upasana Dutt. "Oczekujemy jednak również, że banki centralne ostrożnie podniosą stopy procentowe, aby powstrzymać inflację".

Najdroższe miasta świata 2021

1. Tel Awiw, Izrael

2. Paryż, Francja

2. Singapur

4. Zurych, Szwajcaria

5. Hongkong, Chiny

6. Nowy Jork, USA

7. Genewa, Szwajcaria

8. Kopenhaga, Dania

9. Los Angeles, USA

10. Osaka, Japonia

Źródło: "The Economist" / "The Guardian" / cnbc.com / Our World in Data

Więcej o: