Zima na Maderze. Czy warto zimą wybrać się na "wyspę wiecznej wiosny"?

Zima na Maderze może być równie interesująca co lato. Turyści chcący uniknąć letniego tłoku i poznać wyspę z innej strony śmiało mogą wybrać się na Maderę w grudniu lub innym zimowym miesiącu.

Kiedy jest zima na Maderze?

Zima na Maderze nie jest momentem szczytu turystycznego, dlatego wiele osób rozważa wyjazd tam ze względu na mniejszy tłok, ale także bardziej atrakcyjnych cen przelotów i hoteli. Kiedy jest zima na Maderze, możemy sobie wciąż pozwolić na zwiedzanie, poznawanie tradycji, kultury i kuchni. Zapomnieć jednak należy o beztroskim plażowaniu, gdyż temperatury zimą na Maderze są zbyt niskie. 

Zima na Maderze rozpoczyna się dokładnie w tym samym czasie co w Polsce. Jednak ze względu na przynależność do podzwrotnikowej strefy klimatycznej temperatura nie spada tu aż tak drastycznie, co sprawia, że pobyt tutaj kiedy w Polsce panują mrozy, wciąż jest bardzo przyjemny. 

MaderaMadera istock

Temperatury zimą na Maderze - sprawdź zanim zabukujesz bilet!

Jak już wyżej wspomniano, Madera leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Wskazuje się, że dzięki obecności oceanu różnice temperatur są tu niewielkie na przestrzeni całego roku. Noce są tylko nieznacznie chłodniejsze od dni. Temperatury zimą na Maderze przypominają te, które u nas możemy odnotować wczesną wiosną. Zaczynają się od 15 i osiągają maksymalnie 20°C. Odczuwalna temperatura może być jeszcze wyższa ze względu na dużą wilgotność, sięgającą nawet 70 proc. Warto jednak pamiętać, że okres od listopada do lutego to czas zwiększonych opadów - średnio nawet 7-8 dni w miesiącu może być deszczowych. 

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Zima na Maderze: co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że zima na Maderze co roku różni się od tej w Polsce m.in. pod względem długości dnia. W naszym kraju ściemniać zaczyna się już około godziny 15-16, podczas gdy na Maderze dzieje się to dopiero w okolicach 18. Sprzyja to zwiedzaniu i eksplorowaniu wszystkich zakątków wyspy. Niemniej jednak ze względu na dość niską temperaturę korzystanie z kąpieli nie jest przyjemne - lepiej skorzystać z hotelowych basenów wewnętrznych. Pobyt warto wykorzystać także na odwiedzenie Półwyspu Świętego Wawrzyńca, który zimą jest wyjątkowo zielony.

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Portugalii: gdzie warto się wybrać na Półwyspie Iberyjskim?

Czy na Maderze pada śnieg? Sprawdzamy!

Jeśli zastanawiasz się, czy na Maderze pada śnieg, to odpowiedź brzmi: tak, ale niezmiernie rzadko i zazwyczaj na obszarze górskim. Aby trafić na śnieg na Maderze trzeba mieć więc sporo szczęścia.

Zima na Maderze (Pico do Arieiro). Zdjęcie ilustracyjneZima na Maderze (Pico do Arieiro). Zdjęcie ilustracyjne Castro Cicero / Shutterstock

Madera: pogoda zimą

Pogoda zimą na Maderze jest bardzo słoneczna. Łagodna aura zachęca do wędrówki po górach i odwiedzaniu odleglejszych zakątków wyspy piechotą - w lecie jest to utrudnione przez panujące upały. Warto zaznaczyć, że klimat na Maderze jest zróżnicowany: na północy warunki są nieco trudniejsze, a pogoda bardziej kapryśna. Czasem wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów na południe, aby zastać zupełnie inną, lepszą aurę. Ponadto Madera to bardzo górzysta wyspa. Na obszarze, gdzie znajdują się wysokie szczyty pogoda jest jeszcze bardziej zmienna, a różnice temperatur mogą być znaczne.  

Zobacz też: Madera: Wyspa Wiecznej Wiosny - raj dla miłośników przyrody

Więcej o: