Obowiązkowe szczepienia w Austrii. Będą mandaty nawet do 33 tys. zł

Austria chce wprowadzić powszechny obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Ci, którzy nie będą chcieli się zaszczepić, mogą otrzymać nawet 7,2 tys. euro grzywny. To rządowe rozwiązanie na walkę z pandemią.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Austria ma być pierwszym krajem na świecie, w którym rząd w obliczu pandemii koronawirusa, postanowił wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla wszystkich mieszkańców. Wszystko przez oporne społeczeństwo, które zdecydowało, że nie chce się szczepić. Sytuacje w Austrii bacznie obserwują kraje na całym świecie. 

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Austriacki minister zdrowia: "Tak, to jest ingerencja w podstawowe prawa i wolności"

Austriacki we wtorek 30 listopada poinformował, że ustawa wprowadzająca powszechny obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 wejdzie w życie 1 lutego. Już 6 grudnia zostanie przedstawiony pierwszy projekt, który przejdzie aż cztery weryfikacje. Minister zdrowia Wolfgang Mückstein poinformował mieszkańców Austrii, aby ci nie czekali, aż ustawa dotycząca szczepień wejdzie w życie i już teraz zaczęli się szczepić.

Podczas specjalnej konferencji prasowej minister konstytucyjna Karoline Edtstadler i minister zdrowia Wolfgang Mücksteina przeprosiły obywateli, którzy poczuli się niewystarczająco poinformowani. Edtstadler dodała, że w tej dziedzinie popełniono liczne "błędy". Powszechny obowiązek szczepień ma dotyczyć całe społeczeństwo, nawet dzieci od 12. roku życia. Mückstein tłumaczył, że na ten moment jest to jedynie alternatywa na walkę z pandemią. 

Tak, to jest ingerencja w podstawowe prawa i wolności

- wyjaśnił szef resortu zdrowia i dodał, że jest to powód, dla którego rząd angażuje szerokie grono ludzi w dyskusję nad ustawą. 

Kary za brak szczepienia na prawie 7,2 tys. euro

Minister konstytucyjna odmówiła odpowiedzi na pytanie dotyczące potencjalnych wysokości grzywny administracyjnej za naruszenie ustawy. Jednak austriackie media donoszą, ze kwota ta zostanie prawdopodobnie ustalona na 3,6 tys. euro, która będzie mogła być nałożona dwukrotnie, w sumie 7,2 tys. euro. 

Na ten moment już ponad 70 proc. mieszkańców Austrii otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki. Niestety, to nie jest wystarczająca liczba do tego, aby uniknąć kolejnych lockdownów. 

Więcej o: