Zima w USA i jej przebieg uzależnione są od strefy klimatycznej. Na świecie wyróżnia się bowiem kilka stref klimatycznych, które mają bezpośredni wpływ na to, jakie występują na danym terenie pory roku. Dla przykładu Polska w całości znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Stany Zjednoczone są jednak zdecydowanie większym państwem, a na ich terenie da się wyróżnić aż cztery strefy klimatyczne:
Zima w USA (Wisconsin, Midwest USA). Zdjęcie ilustracyjne MarynaG/shutterstock
Obecne zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy na całym świecie, często wywołują zjawiska, których na danym terenie nie było od wielu lat, np. bardzo duże opady śniegu lub bardzo wysokie temperatury latem. Niemniej jednak zima w USA występuje tylko w określonych rejonach.
Zimy w USA miewają bardzo dramatyczny przebieg. Zwłaszcza w ostatnich latach obserwowaliśmy z niepokojem ataki zimy, jakich doznawali mieszkańcy Teksasu, a wcześniej także Dakoty czy Illinois. Najzimniejsze zimy w USA przynosiły temperatury rzędu -60°C, co powodowało zupełne unieruchomienie całych miast. Decyzje władz stanowych w takich okolicznościach mówiły o zamknięciu zakładów pracy i pozostaniu w domach. W czasie tym utrudniona była łączność, nie dostarczano przesyłek, utrudniony był także ruch lotniczy.
Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w USA. Które szczególnie się wyróżniają?
Jeśli zastanawiasz się kiedy jest zima w USA, to wystarczy powiedzieć, że pojawia się ona dokładnie wtedy kiedy u nas. Jest to związane z faktem, że Stany Zjednoczone podobnie jak Polska położone są na półkuli północnej, co oznacza, że zmiana pór roku następuje tam podobnie jak u nas - dotyczy to strefy klimatów umiarkowanych.
Zobacz też: Największe parki narodowe w USA - który z nich warto zobaczyć?
Opady śniegu ściśle związane są z wysokością temperatury. Pojawiają się, kiedy spada ona w okolice 0°C, a utrzymują tylko wtedy, gdy na termometrze widnieją wartości ujemne. Gdzie w USA pada śnieg? Normalnym zjawiskiem jest to w stanach, gdzie występuje klimat umiarkowany, czyli m.in. Nowy Jork czy Waszyngton. Z kolei stany, w których śnieg nie pojawia się to te należące do strefy zwrotnikowej, w tym Arizona, Kalifornia czy Floryda.
Zima w USA (Central Park, New York City). Zdjęcie ilustracyjne TravnikovStudio/shutterstock
Temperatury zimą w USA uzależnione są od tego, w jakim stanie się znajdziemy, ale przede wszystkim od bieżącej sytuacji klimatycznej. W 2019 roku miał miejsce atak zimy, podczas którego temperatura w stanie Dakota spadła do -54°C. Na początku 2021 historyczny chłód nawiedził z kolei Teksas, gdzie w wyniku mrozu wiele osób było odłączonych od sieci elektrycznej, a co gorsza odnotowano wiele zgonów z wyziębienia. Takie anomalie pogodowe będą coraz częstsze jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania mające na celu ochronę klimatu i powstrzymanie efektu cieplarnianego. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie państwa na świecie podejmą solidarnie walkę o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń.