Omikron. Rząd wprowadza kwarantannę dla podróżnych z kraju, w którym wykryto nowy wariant

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet alertowy obostrzeń w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikron. Zawiera on zarówno obostrzenia dla podróżujących za granicę, wracających do kraju, jak i restrykcje krajowe.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak przebiega IV fala COVID-19? Dr Szułdrzyński: Przesuwa się ona na zachód Polski

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Są to: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę, a test na obecność koronawirusa nie będzie z niej zwalniać.

Osoby podróżujące do Polski spoza strefy Schengen będą musiały przejść dwutygodniową kwarantannę, a zwalniać z niej będzie jedynie negatywny wynik testu PCR wykonany po ósmym dniu od przekroczenia granicy. Osoby zaszczepione nie podlegają kwarantannie.

W kraju też wracają obostrzenia

Zaostrzone zostają także restrykcje w kraju. Z 75 proc. do 50 proc. zostaję zmniejszone limity w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.

Limity zostaną wprowadzone także w przypadku uroczystości takich jak wesela, komunie czy dyskoteki. Może w nich brać maksymalnie 100 osób, z kolei w wydarzeniach sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział maksymalnie 200 osób.

- Do tej pory w takich obiektach jak siłownie, kluby i centra fitness, muzea, hazard - tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit jedna osoba na 10 m kw., obecnie podnosimy ten limit - jedna osoba na 15 m kw. - powiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Restrykcje mają obowiązywać planowo od 1 do 17 grudnia włącznie. Jeśli sytuacja będzie ulegać pogorszeniu, decyzje mogą zapadać z dnia na dzień.

Źródło: polsatnews.pl / gazeta.pl / gov.pl

Więcej o: