Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Berlin – europejska stolica jarmarków bożonarodzeniowych
Każdy, kto choć raz był w Niemczech na jarmarkach bożonarodzeniowych, będzie chciał tam wracać co roku. Tradycja świątecznych straganów jest najbardziej zakorzeniona właśnie u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie praktycznie w każdym mieście można zrobić zakupy na kilku (lub kilkudziesięciu…) jarmarkach, usytuowanych w strategicznych punktach na mapie. W tym roku w niemieckiej stolicy stanęło blisko 80 różnych jarmarków! Monotonia więc na pewno nam nie grozi i da się spędzić nawet tydzień w mieście, codziennie odwiedzając inną świąteczną fiestę.
Jarmark w Berlinie Magazyn Travelist
Na niektórych można przejechać się na diabelskim młynie, poszaleć na lodowisku lub zjechać z 70-metrowego toru saneczkowego! Znajdzie się również coś dla koneserów – na specjalnym targu Rodeo w postindustrialnej przestrzeni Kuhlhaus można upolować małe arcydzieła sztuki i designu, zapoznać się z japońskimi tradycjami świątecznymi albo wziąć udział w warsztatach pakowania prezentów techniką origami. Mimo tak ogromnej różnorodności, wszystkie berlińskie jarmarki łączy jedno – wszędzie można zjeść tradycyjne przysmaki, tj. placki ziemniaczane, prażone orzeszki czy też napić się grzanego wina.
Kiedy: do 2 stycznia
Gdzie: Najwięcej straganów, jak co roku, znajduje się na Alexanderplatz oraz na Placu Poczdamskim. Najbardziej magiczna atmosfera panuje jednak na placu Gendarmenmarkt!
Budapeszt w grudniu ma wyjątkowy klimat. Spacerując po ulicach, można co i rusz natknąć się na pięknie przystrojone choinki. Najlepiej dojść do placu Vörösmarty, gdzie odbywa się najsłynniejszy w mieście jarmark bożonarodzeniowy. Na dobry początek trzeba spróbować miejscowego grzanego wina, po którym od razu zachce nam się więcej atrakcji. A tych jest tu bez liku! Kolorowe stragany, oferujące całą gamę produktów – począwszy od świątecznych ozdób, przez biżuterię, wyroby rzemieślnicze, po świąteczne dzwoneczki i inne gadżety do domu.
Jarmark w Budapeszcie Magazyn Travelist
Kiedy już się wystarczająco obkupimy, warto skierować swoje kroki w stronę ładnie przystrojonych budek z jedzeniem, gdzie serwują m.in. wyśmienite kiełbaski i miejscowe specjały. A prawdziwą wisienką na torcie jest fasada słynnej cukierni Gerbeaud, która na czas jarmarku zmienia się w wielki kalendarz adwentowy. Codziennie otwiera się tam nowe okienko z magiczną niespodzianką. Magiczne są również świąteczne pokazy laserowe, wyświetlane co wieczór na fasadzie monumentalnej bazyliki św. Stefana. To drugie miejsce w Budapeszcie słynące z wyjątkowej atmosfery – dodatkową atrakcją jest tutaj lodowisko z wielką choinką pośrodku.
Kiedy: do 31 grudnia
Gdzie: Plac Vörösmarty i okolice bazyliki św. Stefana.
Stolica Alzacji, ze swą gotycką zabudową, kanałami i wąskimi uliczkami, nad którymi nachylają się kilkusetletnie domki z muru pruskiego, przez cały rok przypomina scenografię do dziecięcej baśni. A w zimowej szacie, w blasku tysięcy różnokolorowych lampek, robi wręcz nierealne wrażenie. Nic dziwnego, że nosi nieoficjalny tytuł "francuskiej stolicy świąt" – i to właśnie tutaj odbywa się najstarszy (organizowany od 1570 r.), największy oraz najbardziej znany jarmark bożonarodzeniowy na zachód od Niemiec. Dość wspomnieć, że gości odwiedzających miasto w tym czasie liczy się w milionach, a miejsca w hotelach należy rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem.
Jarmark w Strasburgu Magazyn Travelist
Co roku na pięknie udekorowanym placu Kleber staje gigantyczna choinka, a pobliskie ulice oraz okolice katedry zapełniają się drewnianymi straganami, których łącznie jest ponoć ponad 300. Można na nich znaleźć ręcznie robione dekoracje, oryginalne upominki, regionalne smakołyki (jak drożdżowa babka kugelhopf), a przede wszystkim mnóstwo aromatycznego alzackiego wina na rozgrzewkę. Nie brak również atrakcji dla najmłodszych oraz wielkiego lodowiska, zaś wszystkich zwolenników świątecznych zakupów w wersji eko ucieszy Off Market – sekcja poświęcona świadomej konsumpcji, wymianie dóbr, recyklingowi i produktom fair trade. Czyli coś dla każdego w iście magicznym otoczeniu.
Kiedy: 26 Listopada – 26 Grudnia.
Gdzie: Place Kleber, Place Broglie i okolice katedry Notre Dame.
Niektóre miasta po prostu lepiej wyglądają zimą – i austriacka stolica z pewnością do nich należy. Świąteczne stoiska znajdziemy niemal na każdym wiedeńskim placu, zaś pierwsze z nich pojawiają się już w pierwszej połowie listopada. Największy i najpopularniejszy jarmark, który obejmuje blisko 150 stoisk, co roku organizowany jest przed Ratuszem. W tym roku – oprócz atrakcji charakterystycznych dla okresu Bożego Narodzenia – będzie można pojeździć na łyżwach na dużych ślizgawkach oraz ścieżkach prowadzących przez park, zaś specjalnie przygotowana brama ze świeczkami wprowadzi każdego w magiczną aurę Świąt na Rathausplatzu.
Jarmark w Wiedniu Magazyn Travelist
Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich w sali balowej Ratusza przygotowano degustację świątecznych pierników – i to za darmo! Szykują się też przejażdżki na reniferach. Każdy wreszcie będzie miał okazję kupić wyjątkowe upominki świąteczne dla najbliższych. Jarmarki świąteczne to także okazja, aby skosztować wiedeńskich przysmaków – skuś się na jabłka w karmelu czy apfelstrudel. Polecamy też rozgrzewające napoje, w tym m. in. słynny poncz i grzane wino, a także lokalne wyroby jak haftowane obrusy.
Kiedy: do 26 grudnia
Gdzie: Rathausplatz
Być może najstarszy, zdaniem wielu najpiękniejszy, a do tego prawdopodobnie największy w Europie jarmark odbywa się w bawarskiej Norymberdze. Co roku przybywa tu ponad 2 mln turystów. Przez cały okres trwania adwentu miasto stroi się w kolorowe światełka, dodające zabytkowym kamieniczkom magicznego wyglądu. W wąskich uliczkach zaś czuć aromat pierników i grzanego wina. Na wielkim norymberskim rynku, szczelnie zastawionym drewnianymi straganami, można kupić dosłownie wszystko – począwszy od ozdób choinkowych, przez rękodzieła, gadżety i biżuterię, aż po najlepsze uliczne smakołyki, w tym oryginalne norymberskie pierniki i tradycyjne pieczone kiełbaski.
Jarmark w Norymberdze Magazyn Travelist
O wyjątkowości niemieckiej imprezy w nie mniejszym stopniu decyduje jednak również unikalna tradycja, związana z postacią Christkind. Ta blondwłosa piękność w złotej koronie i białej, anielskiej szacie jest kimś w rodzaju lokalnej królowej świąt, zajmującej miejsce Mikołaja. To ona uroczyście otwiera jarmark przemówieniem z kościelnej wieży, a następnie wręcza upominki dzieciom. Od niej również bierze się nazwa norymberskiego jarmarku – Christkindlesmarkt. Christkind wybierana jest na dwuletnią kadencję z młodych mieszkanek miasta, a ten osobliwy „casting" budzi tu nie mniejsze emocje niż sam jarmark.
Kiedy: 26 listopada – 24 grudnia
Gdzie: Rynek Główny
Źródło: Magazyn Travelist