Dania i Norwegia zaostrzają restrykcje. Nowe zasady wjazdu

Kolejne europejskie kraje zaostrzają kurs walki z COVID-19. Wybieracie się do Danii lub Norwegii? Sprawdźcie nowe zasady.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak przebiega IV fala COVID-19? Dr Szułdrzyński: Przesuwa się ona na zachód Polski

Norwegia

Norwegia stosowała jedne z najbardziej surowych obostrzeń zarówno dla swoich własnych obywateli, jak i zagranicznych podróżnych. Dopiero od 6 października 2021 otworzyła wszystkie swoje przejścia graniczne i zezwoliła obywatelom na podróżowanie, nawet w celach turystycznych. A teraz znowu zaostrza zasady.

Rząd Norwegii uważnie analizuje sytuację pandemiczną w poszczególnych krajach i na podstawie średniej dziennej liczby zachorowań sporządza co tydzień nowe listy krajów bezpiecznych i niebezpiecznych. Według najnowszych danych Polska znowu figuruje na czerwonej liście państw. Aktualną mapę stref można zobaczyć na stronie Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Rząd Norwegii wprowadza od piątku 26 listopada obowiązek rejestrowania wjazdu na stronie entrynorway.no. Norweska minister zdrowia i opieki społecznej Ingvild Kjerkol zaapelowała do Norwegów o rezygnację z podawania ręki, a osobom chorym poleciła pozostanie w domu. Jeśli chodzi o honorowanie certyfikatów covidowych, rząd daje dowolność regionom i miastom. Jako pierwsze wprowadza je Trondheim.

W Norwegii w ciągu ostatnich dni odnotowano wzrost zachorowań. Od 16 listopada liczba zakażeń bardzo mocno wzrosła (średnio odnotowano 2,4 tys. przypadków na dobę), 22 listopada przybyło 2391 nowych zakażonych, trzy osoby zmarły.

Zasady wjazdu

Osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 nie muszą martwić się dodatkowymi restrykcjami i obostrzeniami na granicy. Podobnie jest w przypadku osób, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy ozdrowiały. Status osoby zaszczepionej i ozdrowieńca potwierdza Unijny Certyfikat Covid, czyli tzw. paszport covidowy, dostępny w aplikacji mObywatel.

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 i nie mają statusu ozdrowieńca, muszą liczyć się z bardziej dotkliwymi obostrzeniami w Norwegii. Po przylocie muszą wykonać test PCR na koronawirusa, a także poddać się kwarantannie domowej, trwającej 10 dni. Może ją skrócić negatywny wynik kolejnego testu PCR, który można wykonać w trzecim dniu izolacji. Dzieci poniżej 18. roku życia są zwolnione z obostrzeń, testów i kwarantanny.

Dania

Statystyki zachorowań na COVID-19 niestety nie są najlepsze w Danii. 23 listopada odnotowano 4199 nowych przypadków, a cztery osoby zmarły. W kraju już honorowane są certyfikaty covidowe przy wejściu do restauracji czy na imprezy kulturalne, a teraz będą one wymagane w miejscach pracy. Rząd rozważa również skrócenie czasu ważności testu PCR na koronawirusa. Teraz wynik szybkiego testu jest ważny przez 72 godziny, a badania PCR aż 96 godzin.

Zasady wjazdu

Bez konieczności wykonania testu i samoizolacji mogą wjechać do Danii:

- osoby przyjeżdżające z Unii Europejskiej i Strefy Schengen, które zostały w pełni zaszczepione (co potwierdzą certyfikatem zaszczepienia szczepionką dopuszczoną do obrotu przez Europejską Agencję Leków lub duńskie władze, przyjętą nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż 12 miesięcy przed wjazdem),

- podróżni, którzy byli wcześniej zakażeni (co potwierdzą pozytywnym wynikiem testu PCR wykonanym nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż 12 miesięcy przed wjazdem).

Osoby niezaszczepione muszą liczyć się z trudniejszymi zasadami wjazdu. Muszą okazać negatywny test wykonany przed wjazdem do Danii (test PCR wykonany maksymalnie 72 godz. przed wjazdem lub test antygenowy wykonany maksymalnie 48 godz. przed wjazdem) albo wykonać test w ciągu 24 godzin po wjeździe do Danii.

Źródło: ABC News, gov.pl, fhi.no, worldometers.info

Więcej o: