Ryanair znosi obowiązkowe opłaty za wybór miejsca w samolocie. Po cichu

Ryanair po cichu wprowadził zmiany, które ucieszą szczególnie rodziny i opiekunów podróżujących z dziećmi. Z systemu rezerwacyjnego przewoźnika zniknęła obowiązkowa opłata za wybór miejsca w samolocie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

Dodatkowe opłaty 

Tanie linie lotnicze już kilka lat temu wprowadziły opłaty za wybór miejsca w samolocie. Gdy nie dokonamy podczas odprawy odpłatnej rezerwacji miejsc, system automatycznie rozrzuci losowo członków podróżującej razem grupy po całym samolocie. Takie rozwiązanie szczególnie utrudnia podróż rodzinom podróżującym z dziećmi.

Irlandzki przewoźnik jak dotąd zezwalał na przydzielenie bezpłatnych miejsc dzieciom podróżującym z rodzicem lub opiekunem pod warunkiem, że osoba dorosła wykupi miejsce dla siebie. Wówczas opłata za wybór miejsc dla rodzica lub opiekuna była mniejsza niż dla pozostałych pasażerów i zaczynała się od 4 euro (ok. 20 zł).

Wszystko wskazuje na to, że Ryanair postanowił je znieść. Dziennikarze branżowego portalu fly4free, sprawdzili to, wybierając różne trasy i opcje podróży z dziećmi i za każdym razem otrzymywali informacje, że w rzędach 18-33 wybór miejsc jest bezpłatny. Trzeba jednak pamiętać, że druga osoba dorosła i tak musi zapłacić za swoje miejsce. W przeciwnym razie zostanie posadzona w innym miejscu w samolocie.

Naciski urzędu lotniczego

Skąd taka zmiana? Być może jest to efekt nacisków włoskiego urzędu lotniczego ENAC, który zaapelował do irlandzkiego przewoźnika o jak najszybsze usunięcie ze swojego systemu obowiązkowych opłat za wybór miejsca w samolocie dla osób podróżujących z dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi. Najpierw tanie linie wzbraniały się przed dostosowaniem do tej prośby, ostatecznie nie tylko zastosowały się do życzenia włoskiego urzędu, ale również rozszerzyły tę zmianę na całą siatkę połączeń.

Ryanair nie nagłaśnia tej zmiany, nie opublikował jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Można się zastanawiać, dlaczego wprowadza ją po cichu. Niemniej jednak pasażerom nic pozostaje się nic, jak tylko cieszyć.

Źródło: fly4free.pl

Więcej o: