W Egipcie powstanie piramida jak statek kosmiczny. Turyści będą mogli przekraczać granice miejsca i czasu

W Egipcie powstaje spektakularna inwestycja - Tutera City, czyli Niewidzialne Miasto. Jego najcenniejszym obiektem ma stać się nowa, futurystyczna piramida, która będzie pięć razy wyższa od piramidy Cheopsa. To XXI-wieczna interpretacja starożytnej cywilizacji Egiptu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Pomysłodawcą projektu jest architekt Ashrafa Abdel Mohsena z biura projektowego Cube Consultants, który pragnie, aby na południe od El Tor na Półwyspie Synaj powstała nowa wizytówka Egiptu, jeśli chodzi o technologię i rozwój nauki. Powstanie tu bowiem największe na świecie obserwatorium astronomiczne z gigantycznym podziemnym ośrodkiem badawczym.

Zarówno władzom Egiptu jak i twórcy tego ambitnego pomysłu przyświeca idea pokazania cywilizacji starożytnej w taki sposób, jakby nie przeminęła i wciąż trwała. Tutera City to zatem współczesna interpretacja budownictwa i życia społecznego realizowanego w starożytności.

Piramida jak statek kosmiczny

Niewidzialne miasto ma mieć powierzchnię ok. 100 kilometrów kwadratowych, a jego ozdobą i najważniejszym obiektem, który powstanie w centrum, będzie piramida, która wznosić się będzie na wysokość 650 metrów. Znaczy to, że będzie pięć razy wyższa od piramidy Cheopsa (138 m). Z wyglądu będzie przypominała statek kosmiczny, a w środku zaprojektowanych zostanie 10 dzielnic mieszkaniowych z bogatą infrastrukturą: centrami handlowymi, miejscami do rekreacji, parkami i obiektami sportowymi.

Przekraczać granice miejsca i czasu

Projektanci z biura projektowego Cube Consultants pragną stworzyć miasto, w którym znowu cywilizacja egipska będzie wyprzedzać czy też wyróżniać się na tle innych kultur. Jak tłumaczą, starożytni Egipcjanie byli jednymi z pierwszych, którzy doceniali astronomię i swoją wiedzę na ten temat ukazali w architekturze.

 

Ideą przedsięwzięcia jest zbudowanie pierwszego naukowo-badawczego miasta w Egipcie. Projekt ten uważany jest za skok w przyszłość i ukłon w stronę przodków, którzy często spoglądali w niebo. Architekt Ashrafa Abdel Mohsena zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. Pragnie, aby Tutera City było najnowszym ośrodkiem badawczym, który będzie specjalizował się w najnowszych technologiach, astronomii i naukach o kosmosie, a jednocześnie będzie miejscem przyciągającym turystów, którzy będą mogli przekraczać granice miejsca i czasu.

Źródło: awards.re-thinkingthefuture.com, interia.pl 

Więcej o: