Exodus w branży hotelarskiej. Co czwarty pracownik odejdzie w ciągu trzech miesięcy

W sektorze usług turystycznych, w szczególności tych związanych z noclegami i obsługą podróżnych w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych czy pensjonatach, możemy spodziewać się znacznego odpływu kadr. Z opracowania Medallia - Global Staffing Report wynika, że blisko 40 proc. pracowników tej branży planuje opuścić ją w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Jako główny problem wskazują brak oczekiwanego zaangażowania pracodawców w ich utrzymanie w firmie i znaczny przyrost obowiązków przy jednoczesnym braku zachęt motywacyjnych - pogląd ten podziela ponad 60 proc. respondentów.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Panowie! Zróbcie Szwedom potop polski!" - skandował jeden z kibiców pod sopockim Mariottem

Klęska urodzaju? 

Bez wątpienia branża znacząco odbiła się już od postpandemicznej recesji i doświadcza rosnącego zainteresowania swoimi usługami ze strony podróżujących. Prawie 70 proc. reprezentantów sektora zauważa, że liczba gości dynamicznie wzrasta, co jest przede wszystkim wynikiem popularności szczepień przeciwko COVID-19. O ile jest to oczywiście pozytywny sygnał dla jednej z najbardziej dotkniętych skutkami pandemii gałęzi gospodarki, o tyle przygotowanie się na powrót do normalności pozostawia już wiele do życzenia. Dokładnie połowa pracowników hotelarstwa z Europy przyznała, że ich firmy z opanowaniem podróżniczego "boomu" radzą sobie zaledwie poprawnie, a zaledwie 43 proc. badanych deklaruje, że swoje przygotowanie na przyrost odwiedzin i związanych z tym obowiązków oceniają bardzo dobrze.

Gdańsk Zimny i drogi długi weekend. Fala rezerwacji na ostatnią chwilę

Aż 60 proc. ankietowanych musi mierzyć się ze zredukowanym względem sytuacji sprzed pandemii, personelem. Problem dotyczy również naszego rodzimego gruntu. Świadczy o tym opublikowana niedawno analiza Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, która poza przedstawieniem dobrych wyników branży za wrzesień 2021 informuje, że 9 na 10 hotelarzy spodziewa się w najbliższym czasie problemów związanych ze wzrostem kosztów działania i brakiem pracowników.

Chorwacja. Zdjęcie ilustracyjne Chorwację pokochało milion Polaków. Dosłownie. "To jeszcze nie koniec"

Spada motywacja

To właściwy czas, by aktywnie przemyśleć zmianę w zarządzaniu kadrami i możliwie zwiększyć swoje zaangażowanie w relacje na linii pracodawca-personel. Z analizy Global Staffing Report wynika, że trzy kluczowe wyzwania w tym obszarze to malejąca motywacja pracowników, znaczny przyrost obowiązków i potrzeba usprawnienia komunikacji. Często nie dostają oni właściwego feedbacku od swoich przełożonych, którzy usprawiedliwiają się własnym natężeniem pracy i zobowiązań.

Wymagająca przyszłość

52 proc. przedstawicieli branży hotelarskiej z całego świata potwierdza, że problem z obsadzeniem stanowisk w swoich firmach pozostanie bardzo dużym wyzwaniem. Biorąc pod uwagę spory odsetek pracowników planujących przebranżowienie, prowadzący biznes w tym sektorze musieli w dość szybkim tempie podjąć decyzje jakie działania, narzędzia czy modele zarządzania kadrami wdrożyć, by nie pozwolić sobie na utratę zysków w dobie stopniowego powrotu do przedpandemicznej hossy.

Źródło: Medallia

Więcej o: