Chorwację pokochało milion Polaków. Dosłownie. "To jeszcze nie koniec"

5 listopada padł historyczny rekord. Dokładnie milionowy gość odwiedził Chorwację z naszego kraju. Jeszcze nigdy tylu Polaków nie odwiedziło Chorwacji.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Według danych z raportu eVisitora na dzień 5.11.2021, które otrzymaliśmy dzisiejszego ranka, dokładnie 1.000.301 gości z Polski odwiedziło Chorwację. W 2020 roku, od 1 stycznia do 31 grudnia, było ich łącznie 671 tys. 863, a w roku 2019 od 1 stycznia do 31 grudnia, 969 tys. 256" – czytamy w komunikacie przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

"Ogromnie się cieszę, bo Polacy po raz kolejny udowodnili, że są przyjaciółmi Chorwacji. Serdecznie wszystkim dziękujemy! A to jeszcze nie koniec, przed nami adwent i wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia czasu w Chorwacji. Ten rekord jest również przykładem, że mrówcza praca przynosi doskonałe efekty" - powiedziała dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Agnieszka Puszczewicz.

Polacy chętnie wypoczywają w Dubrowniku Chorwaci czekają na Polaków. "To nasi biali bracia"

Młode wino i jarmarki

Jesień przynosi w Chorwacji nie tylko feerię barw, ale i ciepłe dni skąpane w promieniach słońca. Jest więc idealną alternatywą nie tylko na dłuższy odpoczynek, ale i city break. W listopadzie warto odwiedzić winnice, by popróbować młodego wina i wziąć udział w jego chrzczeniu. Nie oznacza to w żadnym wypadku dolewania wody do wina, ale faktyczny obrzęd poświecenie wina, aby nie zaszkodziło w żadnych ilościach pijącym. Warto w tym czasie odwiedzić również parki narodowe. Kolorowe liście i błękit nieba sprawiają niemal bajkowe wrażenie. 

W grudniu, jeśli pandemia pozwoli, odbędą się jarmarki. Szczególnie wyczekiwany jest ten w Zagrzebiu, który trzy razy z rzędu został uznany przez European Best Destination za najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie.

W Zadarze uruchamiają wioskę dla cyfrowych nomadów Chorwacja kusi cyfrowych nomadów. Przygotowała dla nich specjalną ofertę

Dlaczego nasi rodacy tak pokochali Chorwację?

– Polacy dobrze się tutaj czują, ponieważ mimo nieznajomości języka, mogą się porozumieć z mieszkańcami. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że nie ma tu bariery językowej. Poza tym Chorwaci bardzo sobie cenią Polaków, a najwięcej zasług ma w tym nasz papież Jan Paweł II – słyszę od Ewy Kaštelan, przewodniczki po Splicie, która od 30 lat mieszka w tym słonecznym kraju.  – Kolejne zalety to dobre drogi i klimat. Słoneczko świeci tu cały czas, od wiosny przez całe lato. Deszcze padają rzadko. Turyści mają gwarancję, że spędzą swój cały urlop na plaży.

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Więcej o: