Ryanair zmienia strategię. Zima będzie ciężka, ale podwyżek na razie nie będzie

"Koniec roku i początek następnego będzie dla nas dużym wyzwaniem, ta zima będzie ciężka" - mówi cytowany przez agencję Reutera Michael O'Leary, szef Ryanaira i zdradza plany na najbliższe miesiące. Irlandzki przewoźnik wycofuje się z podwyżek biletów. Utrzymane zostaną niskie ceny, aby odbudować popyt. Plany są ambitne. Ryanair zakłada, że miesięcznie będzie przewoził 10 mln pasażerów.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Ryanair ogłosił swój pierwszy kwartalny zysk od czasu wybuchu pandemii. Z przedstawionych danych wynika, że tego lata (przez trzy miesiące do końca września) linia przewiozła więcej pasażerów niż jakikolwiek europejski rywal i zarobiła 225 milionów euro. Oznacza to, że pomimo pandemii udało jej się osiągnąć pierwszy kwartalny zysk od 2019 roku. Poza tym irlandzka linia poinformowała, że w I półroczu (od kwietnia do końca września) zanotowała 48 mln euro straty netto. W analogicznym okresie rok wcześniej strata była ponad dziewięć razy większa (411 mln euro straty netto).

Zobacz wideo Oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

Mimo tak dobrych wieści, linie lotnicze z Dublina spodziewają się w roku fiskalnym (od kwietnia do końca marca 2022 roku) strat w wysokości od 100 do 200 mln euro. Dyrektor generalny Ryanaira Michael O'Leary nie ma wątpliwości, że pozostała część roku podatkowego będzie trudna, a zima ciężka, dlatego ogłosił nową strategię na najbliższe miesiące. 

"Niskie ceny oraz wysoka liczba pasażerów w okresie zimowym sprawią, że latem 2022 roku nastąpi silne ożywienie. Wtedy ceny biletów powinny powrócić do poziomów sprzed pandemii, jeśli nie lepiej" - powiedział O'Leary i przyznał, że loty w miesiącach wakacyjnych będą droższe o ok. 5 proc. niż w 2019 roku. Takie działania powinny pomóc linii lotniczej osiągnąć roczny zysk w kolejnym roku finansowym, który kończy się w marcu 2023 roku.

Sukcesy i plany 

Ryanair w ciągu sześciu miesięcy przewiózł 39,1 mln pasażerów. Ponad dwukrotnie więcej niż w  ubiegłym roku, ale o 54 proc. mniej niż w analogicznych miesiącach 2019 roku. Irlandzki przewoźnik szacuje, że miesięcznie będzie przewoził po 10 mln pasażerów w miesiącach zimowych i zamknie ten rok fiskalny liczbą 100 mln obsłużonych podróżnych. Ujawniono także plany na przyszłe lata.

"Ryanair przewiezie rekordową liczbę 165 milionów pasażerów w przyszłym roku i prawdopodobnie przekroczy cel 225 milionów pasażerów rocznie na 2026 rok" - dodał O'Leary.

Źródło: Reuters / fly4free.pl

Więcej o: