Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.
"Lama wędruje w okolicach Skalnego Stołu" – czytamy na facebookowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego, na którym opublikowano dwie fotografie zwierzęcia.
"Tej lamie wcale nie jest dobrze w tych górach. Wygląda źle. Jest wychudzona. Widziałam ją ponad dwa tygodnie temu. Zgłaszałam, że się błąka. Szkoda, że nadal tam jest" – komentuje post pani Karolina.
Skąd wzięło się to egzotyczne zwierzę w polskich górach? Karkonoski Park Narodowy informuje, że zwierzę pochodzi z hodowli w Małej Upie. Czesi zostali poinformowani o błąkającym się zwierzęciu. Jednak jak widać na zamieszczonych fotografiach, lama wciąż nie została odłowiona.
Chociaż lamy są zwierzętami wysokogórskim, to ich naturalnym środowiskiem jest daleka Ameryka Południowa i góry Andy. Dorosłe lamy osiągają do 250 kg wagi i 119 cm wysokości w kłębie. Są zwierzętami socjalnymi, z rozbudowanymi zachowaniami grupowymi.
Lamy andyjskie zostały udomowione prawdopodobnie ok. sześć tysięcy lat temu w Peru. Były głównymi zwierzętami transportowymi Inków i występowały pierwotnie na terenie całego państwa. Do hodowli zostały wprowadzone w Ameryce Północnej, Europie i Australii. W 2005 roku liczebność lam szacowano na około 3,8 milionów osobników.
Żywią się trawą i liśćmi krzewów i drzew. W naturalnych warunkach dziennie przebywają 4-6 km w poszukiwaniu pożywienia.
Źródło: Karkonoski Park Narodowy / Wikipedia