Z Peru przez Czechy do Polski. Lama błąka się po Karkonoszach

Po Karkonoszach wędruje nietypowa turystka - lama, która uciekła z hodowli w Czechach. Internauci alarmują, że błąka się od dwóch tygodni i może być niedożywiona.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

"Lama wędruje w okolicach Skalnego Stołu" – czytamy na facebookowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego, na którym opublikowano dwie fotografie zwierzęcia.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

"Tej lamie wcale nie jest dobrze w tych górach. Wygląda źle. Jest wychudzona. Widziałam ją ponad dwa tygodnie temu. Zgłaszałam, że się błąka. Szkoda, że nadal tam jest" – komentuje post pani Karolina.

Skąd wzięło się to egzotyczne zwierzę w polskich górach? Karkonoski Park Narodowy informuje, że zwierzę pochodzi z hodowli w Małej Upie. Czesi zostali poinformowani o błąkającym się zwierzęciu. Jednak jak widać na zamieszczonych fotografiach, lama wciąż nie została odłowiona.

Zwierzę Inków 

Chociaż lamy są zwierzętami wysokogórskim, to ich naturalnym środowiskiem jest daleka Ameryka Południowa i góry Andy. Dorosłe lamy osiągają do 250 kg wagi i 119 cm wysokości w kłębie. Są zwierzętami socjalnymi, z rozbudowanymi zachowaniami grupowymi.

Lamy andyjskie zostały udomowione prawdopodobnie ok. sześć tysięcy lat temu w Peru. Były głównymi zwierzętami transportowymi Inków i występowały pierwotnie na terenie całego państwa. Do hodowli zostały wprowadzone w Ameryce Północnej, Europie i Australii. W 2005 roku liczebność lam szacowano na około 3,8 milionów osobników.

Żywią się trawą i liśćmi krzewów i drzew. W naturalnych warunkach dziennie przebywają 4-6 km w poszukiwaniu pożywienia.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy / Wikipedia 

Więcej o: