Turystyczne hity 2022 roku. Szykujcie się na efekt "wow"

Podróże w czasach pandemii nabierają coraz większego znaczenia. Jakie kraje powinniśmy koniecznie odwiedzić w przyszłym roku? "Lonely Planet" opublikowało ranking najlepszych kierunków na 2022 r. - Każdy kierunek jest wybierany ze względu na jego aktualność, unikalne doświadczenia, efekt "wow" i ciągłe zaangażowanie w zrównoważone praktyki turystyczne - czytamy w komunikacie autorów zestawienia.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Na tegorocznej liście znalazło się 30 miejsc (10 krajów, 10 miast i 10 regionów), które mają być turystycznymi hitami przyszłego roku. Największym zaskoczeniem jest lider rankingu. To Wyspy Cooka, na których mieszka łącznie 18 tys. mieszkańców, a w ubiegłym roku odwiedziło to miejsce raptem 30 tys.  turystów. Urlopowicze doceniają to miejsce za świetne warunki do nurkowania i uprawiania innych sportów wodnych. Nie pozostawiają ich obojętnymi także plaże, dżungla i wodospady.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Na drugim miejscu znalazła się Norwegia. A tuż za nią, w pierwszej trójce Mauritius. Czwarte miejsce przypadło leżącemu w Ameryce Południowej państwu Belize, odwiedzanemu chętnie przy okazji wycieczki do Meksyku. Doceniono także Słowenię, która uplasowała się na piątym miejscu.

Lista 10 krajów wyróżnionych przez "Lonely Planet"

1. Wyspy Cooka

2. Norwegia

3. Mauritius

4. Belize

5. Słowenia

6. Anguilla

7. Oman

8. Nepal

9. Malawi

10. Egipt

Najlepsze regiony i miasta

W zestawieniu wskazano również 10 najlepszych regionów oraz 10 najlepszych miast na 2022 rok. W kategorii regionów liderem zestawienia okazały się fiordy zachodnie na Islandii, znane jako Vestfirðir. Najlepszym miastem okazało się zaś Auckland w Nowej Zelandii. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Tajpej, Fryburg w Niemczech, Atlanta, Lagos, Nikozja, Dublin, Merida w Meksyku, Florencja i Gyeongju w Korei Południowej.

Źródło: "The National News", "The Lonely Planet"

Więcej o: