Myszojeleń? Nie! To pudu. Poznajcie najmniejszy gatunek jelenia na świecie

Jest niewiele większy od królika, a należy do rodziny jeleniowatych i właśnie nieśmiało stawia pierwsze kroki w ogrodzie zoologicznym w Kolonii w Niemczech. "Zwierzątko dostało na imię Dulce. W języku hiszpańskim znaczy 'słodki'" - czytamy na facebookowym profilu zoo.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Urodził się 16 września, ale dopiero teraz po sześciu tygodniach, został wypuszczony na wybieg i ostrożnie poznaje świat. Pudu – ssak z rodziny jeleniowatych – jest dumą ogrodu zoologicznego w Kolonii. Pracownicy zoo chuchają na niego i dmuchają, by zdrowo rósł i nabierał siły i wciąż nie wiedzą, czy Dulce to ona czy on, bo jeszcze nie chcą niepokoić rodziny.

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Na razie możemy obserwować pierwsze kroki najmniejszego podopiecznego zoo na wybiegu i podziwiać to cętkowane maleństwo przypominającego jelenia w miniaturze.

"Pudu to najmniejszy gatunek jelenia na świecie i jest niewiele większy od królika" - wyjaśnił w rozmowie z Reutersem rzecznik kolońskiego zoo Christoph Schuett. - "Jest drugim dzieckiem Auryn, która urodziła się w Kolonii trzy lata temu. Ojciec noworodka - Dursley - już kilka razy doczekał się potomstwa. Z kolei braciszek Dulce - Dean - jest jeszcze dzieckiem, ma obecnie 13 miesięcy".

Są nieśmiałe i aktywne w nocy

Pudu pochodzą z Ameryki Południowej. Wyróżniamy dwa gatunki: pudu północne (Pudu mephistophiles), które zamieszkują Andy, oraz pudu południowe (Pudu puda) występujące w Patagonii.

Dulce należy do tego drugiego gatunku. I w przeciwieństwie do północnego przemierzającego kolumbijskie, ekwadorskie i peruwiańskie Andy, południowy wiedzie życie leśnego zwierzęcia. Jest nieśmiały i aktywny głównie w nocy. Żywi się liśćmi, korą, owocami, kwiatami i młodymi drzewami.

"Pudu to jelenie, niezależnie od wielkości ciała. Są związane z naszymi jeleniami środkowoeuropejskimi, ale po prostu szukały niszy ekologicznej, w której rozmiar ciała byłby dla nich korzystny" – tłumaczy Schuett.

Niektórym młode pudu mogą przypominać myszojelenie - kanczyle pochodzące z różnych zakątków Azji. Choć należą do jednego rzędu - Cetartiodactyla i podrzędu – przeżuwaczy – nie są ze sobą spokrewnione. Pudu pochodzą z rodziny jeleniowatych, zaś myszojelenie – kanczylowatych.

Źródło: Reuters, tvn24, ZOO w Kolonii 

Więcej o: