Gdzie na ferie zimowe? Cypr, Egipt i Meksyk liderami drożyzny. Na Dżerbę ceny w dół

Ceny wycieczek w sezonie zimowym wciąż wysokie, ale powoli stabilizują się - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Analitycy zauważają, że droższe są wyjazdy do krajów egzotycznych i tłumaczą to wzrostem cen paliwa.

W ostatnim tygodniu, dla wycieczek z wylotem między 31 stycznia i 6 lutego 2022 roku, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrost wyniósł 100 złotych. W minionym tygodniu ceny wyjazdów najbardziej wzrosły w Portugalii – o 163 złote, a mniejsze zwyżki odnotowano na Synaju i w Hurghadzie – o 108 i 80 złotych.

Natomiast największe obniżki cen zanotowano na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Teneryfie – o średnio 177 i 173 złote, a jedynie nieznacznie od nich mniejsze w Maroku – o 167 złotych.

W najnowszym badaniu analitycy Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata dokonali porównania średnich cen wyjazdów z tego i zeszłego roku imprez z wylotem w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim. Z analizy wynika, że tegoroczna cena była wyższa od ceny sprzed roku o 263 złote (tydzień wcześniej była wyższa o 359 złotych). Cypr podrożał najbardziej (o 837 złotych), znacznie zdrożały też wycieczki na Teneryfę i do Szarm el-Szejk – o 614 i 519 złotych. Licząc rok do roku największe obniżki zaobserwowano na wyjazdach na Dżerbę (182 zł), a wyraźnie mniejsze Maroka i Fuerteventury – o 69 i 54 złote.

Paliwo drożeje, to i wycieczki

Analizując ceny wycieczek, nie sposób pominąć podwyżek paliwa lotniczego. Ceny wzrosły o 80,2 procent (z 1,77 zł/litr do 3,19 zł/litr). W porównaniu do ubiegłego tygodnia spadła też wartość złotego. W relacji z dolarem i euro był słabszy niż przed rokiem o 1,3 procent. Te dwa czynniki wpłynęły na zmianę kosztów wycieczek w przedziale 235-245 złotych.

Analitycy podają, że najbardziej podrożał jeden z najważniejszych kierunków zimowych – Egipt (o 403 złote). Biura podróży podniosły ceny ferii w Szarm el-Szejk – o 519 złotych. Mniejsza podwyżka objęła pobyty w Marsa Alam i w Hurghadzie – o 339 i 331 złotych.

Średnie ceny wyjazdów turystycznych w porównaniu do ubiegłego tygodniaŚrednie ceny wyjazdów turystycznych w porównaniu do ubiegłego tygodnia Traveldata

Mniejszą podwyżkę rok do roku zaobserwowano w wypadku Wysp Kanaryjskich (202 zł). Najbardziej wzrosły cen wycieczek na Teneryfę o 614 złote, w znacznie mniejszym stopniu na Lanzarote – o 229 złotych, na Fuerteventurze o 54 złote, a na Gran Canarii – o 19 złotych.

Analitycy wzrost cen na Cyprze (837 zł) tłumaczą, że jest to mniej popularny kierunek. Inne, cieszące się większym zainteresowaniem drożeją, ale w umiarkowanym stopniu. Wybierając się do Turcji, trzeba zapłacić więcej o 184 zł, a na Maltę o 152 złote. Z kolei ceny wypoczynku w Maroku i na Dżerbie spadły – o 152 i 182 złote.

Ceny wycieczek w porównaniu do ubiegłego rokuCeny wycieczek w porównaniu do ubiegłego roku Traveldata

Wyjazdy do krajów egzotycznych droższe

Analitycy Traveldaty podają, że wyjazdy do Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuby podrożały w porównaniu z cenami w ubiegłym roku o 504 złote. Największy wzrost zaobserwowano wyjazdów do Meksyku – o 997 złotych (w ubiegłym sezonie spadły o 1993 złote), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Dominikanę – o 712 i 523 złote (przed rokiem spadły o około 1400 złotych). W bardzo umiarkowanym stopniu ceny wzrosły w wypadku podróży do ZEA i Kuby – o 170 i 116 złotych.

Wzrost cen wyjazdów do krajów egzotycznych Traveldata wiąże z podwyżką cen paliwa lotniczego. Biorąc ten aspekt pod uwagę, trzeba odnotować, że ceny takich wycieczek wzrosły średnio o 110 złotych.

Najbardziej podrożały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Kuba – odpowiednio o 206, 194 i 144 złote. Mniej Kenia, bo o 32 złote. Spadła natomiast średnia cena wycieczki na Dominikanę – o 28 złotych.

Źródło: Traveldata.pl

Więcej o: