Gdzie na ferie zimowe? Cypr, Egipt i Meksyk liderami drożyzny. Na Dżerbę ceny w dół

Ceny wycieczek w sezonie zimowym wciąż wysokie, ale powoli stabilizują się - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Analitycy zauważają, że droższe są wyjazdy do krajów egzotycznych i tłumaczą to wzrostem cen paliwa.

W ostatnim tygodniu, dla wycieczek z wylotem między 31 stycznia i 6 lutego 2022 roku, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrost wyniósł 100 złotych. W minionym tygodniu ceny wyjazdów najbardziej wzrosły w Portugalii – o 163 złote, a mniejsze zwyżki odnotowano na Synaju i w Hurghadzie – o 108 i 80 złotych.

Natomiast największe obniżki cen zanotowano na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Teneryfie – o średnio 177 i 173 złote, a jedynie nieznacznie od nich mniejsze w Maroku – o 167 złotych.

W najnowszym badaniu analitycy Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata dokonali porównania średnich cen wyjazdów z tego i zeszłego roku imprez z wylotem w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim. Z analizy wynika, że tegoroczna cena była wyższa od ceny sprzed roku o 263 złote (tydzień wcześniej była wyższa o 359 złotych). Cypr podrożał najbardziej (o 837 złotych), znacznie zdrożały też wycieczki na Teneryfę i do Szarm el-Szejk – o 614 i 519 złotych. Licząc rok do roku największe obniżki zaobserwowano na wyjazdach na Dżerbę (182 zł), a wyraźnie mniejsze Maroka i Fuerteventury – o 69 i 54 złote.

SzwajcariaTop 10 państw, w których się najlepiej żyje i pracuje. Czy jest w nich Polska?

Paliwo drożeje, to i wycieczki

Analizując ceny wycieczek, nie sposób pominąć podwyżek paliwa lotniczego. Ceny wzrosły o 80,2 procent (z 1,77 zł/litr do 3,19 zł/litr). W porównaniu do ubiegłego tygodnia spadła też wartość złotego. W relacji z dolarem i euro był słabszy niż przed rokiem o 1,3 procent. Te dwa czynniki wpłynęły na zmianę kosztów wycieczek w przedziale 235-245 złotych.

Analitycy podają, że najbardziej podrożał jeden z najważniejszych kierunków zimowych – Egipt (o 403 złote). Biura podróży podniosły ceny ferii w Szarm el-Szejk – o 519 złotych. Mniejsza podwyżka objęła pobyty w Marsa Alam i w Hurghadzie – o 339 i 331 złotych.

Średnie ceny wyjazdów turystycznych w porównaniu do ubiegłego tygodniaŚrednie ceny wyjazdów turystycznych w porównaniu do ubiegłego tygodnia Traveldata

Mniejszą podwyżkę rok do roku zaobserwowano w wypadku Wysp Kanaryjskich (202 zł). Najbardziej wzrosły cen wycieczek na Teneryfę o 614 złote, w znacznie mniejszym stopniu na Lanzarote – o 229 złotych, na Fuerteventurze o 54 złote, a na Gran Canarii – o 19 złotych.

Analitycy wzrost cen na Cyprze (837 zł) tłumaczą, że jest to mniej popularny kierunek. Inne, cieszące się większym zainteresowaniem drożeją, ale w umiarkowanym stopniu. Wybierając się do Turcji, trzeba zapłacić więcej o 184 zł, a na Maltę o 152 złote. Z kolei ceny wypoczynku w Maroku i na Dżerbie spadły – o 152 i 182 złote.

Ceny wycieczek w porównaniu do ubiegłego rokuCeny wycieczek w porównaniu do ubiegłego roku Traveldata

Grecja (zdjęcie ilustracyjne)World Travel Awards. Wygrał kraj, który najlepiej opanował pandemię?

Wyjazdy do krajów egzotycznych droższe

Analitycy Traveldaty podają, że wyjazdy do Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuby podrożały w porównaniu z cenami w ubiegłym roku o 504 złote. Największy wzrost zaobserwowano wyjazdów do Meksyku – o 997 złotych (w ubiegłym sezonie spadły o 1993 złote), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Dominikanę – o 712 i 523 złote (przed rokiem spadły o około 1400 złotych). W bardzo umiarkowanym stopniu ceny wzrosły w wypadku podróży do ZEA i Kuby – o 170 i 116 złotych.

Wzrost cen wyjazdów do krajów egzotycznych Traveldata wiąże z podwyżką cen paliwa lotniczego. Biorąc ten aspekt pod uwagę, trzeba odnotować, że ceny takich wycieczek wzrosły średnio o 110 złotych.

Najbardziej podrożały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Kuba – odpowiednio o 206, 194 i 144 złote. Mniej Kenia, bo o 32 złote. Spadła natomiast średnia cena wycieczki na Dominikanę – o 28 złotych.

Źródło: Traveldata.pl

Więcej o: