Słowacja wprowadziła nowe restrykcje. W których regionach są najostrzejsze? Sprawdź w COVID automacie

Słowacja zdecydowała o zaostrzeniu restrykcji. Wszystko z powodu rosnącej liczby zakażeń.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe obostrzenia na Słowacji obowiązują od 25 października. Najsurowsze restrykcje dotyczą dziecięciu regionów, w tym sześciu położonych przy granicy z Polską. Są to: Cadca, Tvrdošín, Stará Lubovna, Bardejov, Stropkov, Svidník, Sabinov, Kysucké Nové Mesto, Levoca, Michalovce.

Zobacz wideo Słowacja. Kobieta wjechała na autostradę z niewłaściwej strony. Przejechała pod prąd 13 kilometrów

W tych powiatach od 25 października obowiązuje III stopień zagrożenia. Zamknięte, nawet dla zaszczepionych, są hotele, schroniska i inne obiekty noclegowe oraz restauracje (można będzie jedynie kupić jedzenie na wynos). Nie działają wyciągi narciarskie ani kolejki linowe. Zamknięto też wszystkie muzea i wystawy.

W pozostałych obszarach kraju, gdzie obowiązuje I i II stopień zagrożenia, restrykcje są łagodniejsze i w większości dotyczą osób niezaszczepionych. 

COVID automat

Gdzie i pod jakimi warunkami można wyjechać, można sprawdzić na mapie, tzw. COVID automacie. Większość powiatów na Słowacji według aktualnego stanu znajduje się w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Co to oznacza? W przypadku obu kolorów poruszanie się między strefami nie jest ograniczone. Spacery i relaks mają podczas jesiennych dni zielone światło.

To świetny moment, by odwiedzić Poloniny, jeden z dziewięciu słowackich parków narodowych. Park narodowy Poloniny (w Polsce znany jako Bieszczady) słynie z licznych puszcz, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Kolor pomarańczowy i czerwony - zasady

W słowackich powiatach oznaczonych kolorem pomarańczowym, dla zaszczepionych turystów są dostępne hotele, muzea, galerie, kolejki linowe i gondolowe. Otwarte są także tarasy widokowe czy restauracje. Centra wellness, uzdrowiska i aquaparki są dostępne dla 50 proc. maksymalnego obłożenia. W czerwonych powiatach obowiązuje nakaz noszenia masek FFP2. W hotelach ze strefy wellness mogą korzystać tylko zameldowani goście. Warunki wyżywienia reguluje zaś hotel. Kolejki gondolowe dla w pełni zaszczepionych turystów są otwarte bez ograniczeń.

Zasady wjazdu

Ci, którzy planują jesienny wypoczynek na Słowacji, przed wyjazdem muszą zarejestrować się w systemie eHranica i okazać zaświadczenie o szczepieniu w paszporcie covidowym lub przedłożyć inny ogólnokrajowy certyfikat (osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z kwarantanny; podobnie dzieci poniżej 12. roku, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie). Certyfikat musi posiadać pieczątkę upoważnionej instytucji lub musi być elektroniczne weryfikowalny i sporządzony również w języku angielskim. Rejestracja na eHranica dotyczy wszystkich osób powyżej 12. roku.

Źródło: korona.gov.sk, Slovakia Travel

Więcej o: