Ma 120 lat i jest najwyższa w Polsce. Ma na imię Helena. Znajdziesz ją w Dolinie Gigantów

Stracili dla niej głowę Bohun i Jan Skrzetuski, a teraz... botanicy, bo w Bardzie odkryto właśnie najwyższe drzewo w Polsce. Helena, ponieważ tak nazwano najwyższą daglezję kraju, rośnie w Bardzie - w Dolinie Gigantów - jak żartują naukowcy.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Podczas prac nad opracowaniem Krajowej Mapy Koron Drzew odkryto, że najwyższe drzewo rośnie w Sudetach, a dokładnie w rejonie Gór Bardzkich. Kolejnym etapem było potwierdzenie tego odkrycia w terenie i dokonanie bezpośrednich pomiarów. Na antenie Radia Wrocław o pracy nad mapą opowiadali Łukasz Sławik, geograf oraz profesor Dominik Kopeć, botanik.

Zobacz wideo USA. Centymetry od tragedii. Gdy kierowca przejeżdżał, drzewo zaczęło spadać na drogę

"Twórcy przeanalizowali dane zbierane przez ostatnie lata za pomocą skanowania laserowego i przeprowadzili inwentaryzację wszystkich drzew w Polsce" - mówił Łukasz Sławik.

Przy śmieciach w lesie znaleziono list. Napisała go żona do męża Przy śmieciach w lesie znaleziono list. Napisała go żona do męża

Z przeprowadzonych analiz wynika, że spośród 3 miliardów 300 milionów drzew w kraju, najwyższe rosną w Bardzie. To dlatego naukowcy żartują, że miejsce to może zostać nazwane Doliną Gigantów. Obok tegorocznej rekordzistki rosną jej potencjalni następcy. Helena przerosła o metr dotychczasową liderkę z Beskidu Żywieckiego.

Czy możemy mieć pewność, że akurat to drzewo jest najwyższe w Polsce? Skąd naukowcy to wiedzą?  "Po wskazaniu na mapie najwyższego drzewa, dokładny pomiar przeprowadzili arboryści, którzy wspięli się na szczyt drzewa i z wysokości 20-piętrowca, opuścili na ziemię miarkę" – tłumaczył prof. Dominik Kopeć.

Pierwszy odczyt wskazał 59,50 m. Dokonano jeszcze trzech kolejnych, które wskazywały: 59,20 m, 59,50 m oraz 59,40 m. Do ostatecznego wyniku pomiaru wysokości wzięto średnią z czterech odczytów, czyli wspomniane wcześniej 59,40 m. Aby wyobrazić sobie, jak wysoko sięga najwyższe drzewo, można porównać je do 20-piętrowego budynku. Poza tym naukowcy przebadali daglezję wzdłuż i wszerz. Helena ma ok. 120 lat, obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony - 12 m.

Nie zostawiaj śmieci organicznych w lesie. Apelują leśnicy Mogę wyrzucić ogryzek w lesie? Nie! Apelują o odpowiedzialne zachowanie

Poza tym prof. Kopeć przeprowadził obrazowanie kamerą hiperspektralną, więc ma pewność, że drzewo  jest w doskonałej kondycji zdrowotnej.

Helena przyciągnie turystów?

Burmistrz miasta i gminy Bardo Krzysztof Żegański ma nadzieję, że najwyższe drzewo w Polsce przyciągnie turystów, a Helena stanie się produktem turystycznym. Żegański podkreśla, że Bardo zalesione jest w 70 proc. i znajdują się tutaj dwa rezerwaty cisów, które również mogą stać się atrakcją dla zwiedzających.

Z Ameryki Północnej do Polski 

Daglezja zielona, znana także pod nazwami jedlica zielona lub jedlica Douglasa, to gatunek introdukowany w naszym kraju, pochodzi z Ameryki Północnej. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i dożywa kilkuset lat. Charakterystyczne dla daglezji jest to, że gdy rozetrzemy w palcach igły daglezji, poczujemy świeży, cytrynowy zapach.

Źródło: Radio Wrocław, Lasy Państwowe 

Więcej o: