Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.
Podczas prac nad opracowaniem Krajowej Mapy Koron Drzew odkryto, że najwyższe drzewo rośnie w Sudetach, a dokładnie w rejonie Gór Bardzkich. Kolejnym etapem było potwierdzenie tego odkrycia w terenie i dokonanie bezpośrednich pomiarów. Na antenie Radia Wrocław o pracy nad mapą opowiadali Łukasz Sławik, geograf oraz profesor Dominik Kopeć, botanik.
"Twórcy przeanalizowali dane zbierane przez ostatnie lata za pomocą skanowania laserowego i przeprowadzili inwentaryzację wszystkich drzew w Polsce" - mówił Łukasz Sławik.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że spośród 3 miliardów 300 milionów drzew w kraju, najwyższe rosną w Bardzie. To dlatego naukowcy żartują, że miejsce to może zostać nazwane Doliną Gigantów. Obok tegorocznej rekordzistki rosną jej potencjalni następcy. Helena przerosła o metr dotychczasową liderkę z Beskidu Żywieckiego.
Czy możemy mieć pewność, że akurat to drzewo jest najwyższe w Polsce? Skąd naukowcy to wiedzą? "Po wskazaniu na mapie najwyższego drzewa, dokładny pomiar przeprowadzili arboryści, którzy wspięli się na szczyt drzewa i z wysokości 20-piętrowca, opuścili na ziemię miarkę" – tłumaczył prof. Dominik Kopeć.
Pierwszy odczyt wskazał 59,50 m. Dokonano jeszcze trzech kolejnych, które wskazywały: 59,20 m, 59,50 m oraz 59,40 m. Do ostatecznego wyniku pomiaru wysokości wzięto średnią z czterech odczytów, czyli wspomniane wcześniej 59,40 m. Aby wyobrazić sobie, jak wysoko sięga najwyższe drzewo, można porównać je do 20-piętrowego budynku. Poza tym naukowcy przebadali daglezję wzdłuż i wszerz. Helena ma ok. 120 lat, obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony - 12 m.
Poza tym prof. Kopeć przeprowadził obrazowanie kamerą hiperspektralną, więc ma pewność, że drzewo jest w doskonałej kondycji zdrowotnej.
Burmistrz miasta i gminy Bardo Krzysztof Żegański ma nadzieję, że najwyższe drzewo w Polsce przyciągnie turystów, a Helena stanie się produktem turystycznym. Żegański podkreśla, że Bardo zalesione jest w 70 proc. i znajdują się tutaj dwa rezerwaty cisów, które również mogą stać się atrakcją dla zwiedzających.
Daglezja zielona, znana także pod nazwami jedlica zielona lub jedlica Douglasa, to gatunek introdukowany w naszym kraju, pochodzi z Ameryki Północnej. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i dożywa kilkuset lat. Charakterystyczne dla daglezji jest to, że gdy rozetrzemy w palcach igły daglezji, poczujemy świeży, cytrynowy zapach.
Źródło: Radio Wrocław, Lasy Państwowe