Booking.com ukarany. Musi zapłacić milionową grzywnę

Booking.com ma zapłacić grzywnę w wysokości 1,2 miliona euro. Taką decyzję podjął paryski sąd. Miasto Paryż wnioskowało o kwotę ponad 150 milionów euro.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Agata i Piotr Rubikowie świętują rocznicę ślubu w Paryżu

Dziennik "Le Monde" poinformował o decyzji sądu w sprawie Booking.com. Sprawa trafiła na wokandę w styczniu tego roku. Sąd ukarał platformę grzywną w wysokości 1,2 miliona euro, ponieważ nie dostosował się do przepisów obowiązujących w stolicy Francji w zakresie najmu krótkoterminowego.

"Le Monde" informuje, że firma złamała zasady "Kodeksu turystycznego". W świetle obowiązujących przepisów Booking.com powinien przekazać do magistratu informacje dotyczące liczby dni wynajmu mieszkań turystom.

"Jesteśmy rozczarowani"

Przepisy określają, że właściciel może wynajmować swoje drugie mieszkanie podróżnym nie więcej niż 120 dni w roku, chyba że ma na to specjalne pozwolenie. Trzeba przyznać, że jest ono restrykcyjne. Aby móc wynajmować lokum dłużej niż cztery miesiące – trzeba kupić mieszkanie o tej samej powierzchni, a w niektórych częściach miasta dwukrotnie większą. Regulacje te mają na celu przeciwdziałanie "stracie" na rynku najmu długoterminowego.

 "Jesteśmy rozczarowani decyzją o obowiązku przekazywania informacji urzędowi miasta Paryża" - komentuje firma i na razie nie informuje, czy złoży apelację.

Paryż podejmuje działania, aby uregulować najem krótkoterminowy. W lipcu nałożono 8 milionów euro grzywny na Airbnb. Platforma od czterech lat pozwalała na publikowanie ogłoszeń osób, które nie zarejestrowały mieszkań wynajmowanym turystom. Portal natychmiast wprowadził taki obowiązek.

Źródło: rp.pl, "Le Monde"

Więcej o: