Wyspy Kanaryjskie. Jak wygląda sytuacja po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja?

Wulkan Cumbre Vieja uaktywnił się 19 września. Minął miesiąc, a od tamtej pory lawa zajęła już około 800 hektarów powierzchni wyspy. Ewakuowano ponad siedem tysięcy mieszkańców La Palmy, wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Czy podróż w te rejony jest obecnie bezpieczna?

Wyspy Kanaryjskie. Wybuch wulkanu

19 września to sądny dzień dla mieszkańców La Palmy. Doszło do największego wybuchu w Europie od 100 lat. Sytuacja po erupcji wulkanu Cumbre Vieja wciąż jest trudna, nie wiadomo, kiedy się unormuje.

Mimo naszych życzeń nic nie wskazuje na rychły koniec aktywności wulkanu

- powiedział premier rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

Co więcej, rząd Wysp Kanaryjskich przekazał mediom smutne informacje. Z ustaleń ekspertów wynika, że niedługo do Oceanu Atlantyckiego dotrze następny strumień magmy wulkanicznej. Oznacza to, że możemy spodziewać się kolejnej emisji toksycznych gazów. Władze Wysp Kanaryjskich zapowiadają kolejne ewakuacje.

Wyspy Kanaryjskie. Co z turystyką?

Wyspy Kanaryjskie i oczywiście region La Palmy utrzymują się przede wszystkim z turystyki. To trudny okres dla mieszkańców wyspy. Jednak, szukając pozytywów, należy wspomnieć o tym, że Cumbre Vieja wybuchł już po sezonie turystycznym. Starty dla gospodarki byłyby o wiele większe, gdyby sytuacja miała miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej. W tej chwili podróże na La Palmę są odradzane. 

Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli

Wyspy Kanaryjskie. La Palma. Co można tu zobaczyć?

Dlaczego turyści tak chętnie wybierają La Palmę? Przede wszystkim jest tu bardzo sprzyjający klimat. Przez większość roku temperatury są przyjemne, a ukształtowanie terenu sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Alpejskie góry, wulkany, skaliste wybrzeża… Jest z czego wybierać! Wyspa liczy zaledwie 42 km. Zaliczana jest też do najbardziej stromych wysp świata.

Urlopowicze rozpoczynają zwiedzanie od Santa Cruz, czyli stolicy wyspy. Miasteczko jest malowniczo położone. Dodatkowo zachęca do plażowania niemal pusta miejska plaża. Architektura wywodząca się z renesansu także tworzy wyjątkowy klimat tej miejscowości. Warto spędzić tu choć jeden dzień. Ale turyści przybywają tu przede wszystkim, by podziwiać księżycowy krajobraz w Fuencaliente. Można tu niemal zajrzeć do wnętrza wulkanu i przeżyć wiele niesamowitych wędrówek licznymi szlakami.

Zwiedzając wyspę, nie można pominąć Los Tiles. To rezerwat, który przypomina dżunglę lasu deszczowego. Warto też pojechać na sam czubek wyspy - Playas del Faro. Jest tu produkowana słynna sól "Teneguia", którą można kupić na terenie całej wyspy. Co jeszcze warto zobaczyć, gdy sytuacja się unormuje? Tu znajdziecie podpowiedź: 

Więcej o: