Kobietę zaniepokoiły nietypowe odgłosy. Sprawca uciekł z hodowli. "Łypał wzrokiem"

Wiercenie, przybijanie gwoździ - te odgłosy dobiegające z mieszkania obok zwykle nas nie niepokoją. Ale gdy coś skrobie i chrobocze w ścianie? Kobieta z warszawskiej Pragi-Południe najadła się strachu. Okazało się, że to krab-uciekinier ukrył się w pionie kanalizacyjnym.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.  

Zobacz wideo

SzwajcariaTop 10 państw, w których się najlepiej żyje i pracuje. Czy jest w nich Polska?

Warszawianka zaniepokojona nietypowymi dźwiękami, chwyciła za telefon i zadzwoniła do Ekopatrolu Straży Miejskiej. Po chwili na miejsce przyjechali mundurowi, którzy zaczęli nasłuchiwać, skąd pochodzą odgłosy. Strażniczka powoli otworzyła małe drzwiczki z dostępem do wodomierzy i… tajemnica została rozwiązana.

"Na funkcjonariuszy i właścicielkę mieszkania łypał wzrokiem sporych rozmiarów krab. Ewidentnie miał dość towarzystwa rur, bo dał się spokojnie i bezpiecznie odłowić Ekopatrolowi" – czytamy na stronie Straży Miejskiej w Warszawie.

- Prawdopodobnie uciekł właścicielowi z hodowli. Zwierzę zostało przetransportowane do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO. Specjaliści potwierdzili, że jest to krab tęczowy, często spotykany w hodowlach - dodał Jerzy Jabraszko z biura prasowego Straży Miejskiej.

Axolotl (Ambystoma mexicanum)Mały wodny smok odnaleziony pod Szczecinem. "To powinno być karane"

Agresywny, ale nie wobec człowieka

Krab tęczowy nazywany też krabem trójkolorowym (Cardisoma armatum lub Cardiosoma armatum) – zamieszkuje północno-zachodnią, nadmorską cześć Ameryki Południowej (Brazylia, Surinam, Gujana, Wenezuela) oraz Morze Karaibskie z występującymi na nim wyspami i podzwrotnikowe regiony Oceanu Atlantyckiego. Osiąga wielkość nawet do 14 cm, a największy odnotowany przedstawiciel miał 20 cm.

Jak czytamy na stronie fera.pl, to jeden z najpopularniejszych gatunków w hodowlach domowych. Szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach. Zaliczany jest do drapieżników, chociaż dla ludzi nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa. Z powodu jego agresywnego charakteru, lepiej nie łączyć go z innymi skorupiakami. W warunkach domowych żyje do 6 lat, w naturalnym środowisku nawet do 10 lat. Potrafi wymienić swój pancerz do 20 razy i za każdym razem osiąga większe rozmiary ciała. Na świecie jest kilka rodzajów krabów, a każdy z nich żyje w innym zakątku świata.

Źródło: strazmiejska.waw.pl, fera.pl 

Więcej o: